FOMC Toplantı Tutanakları (Eylül/2017)

Özgecan Özdemir – 12.10.2017

Eylül ayı FOMC toplantısının ayrıntılarını içeren tutanaklara baktığımızda, işgücü piyasası güçlenmeye devam ederken, ekonomik faaliyetlerdeki büyümenin ılımlı bir şekilde sürdüğü vurgulanıyor. İstihdamda ve hane halkı harcamalarında istikrarlı bir artış yakalanırken, işsizlik oranında düşüş meydana geldiği belirtiliyor. Harvey, Irma ve Maria kasırgalarının ekonomi üzerindeki negatif etkilerinin meydana geleceği ancak önceki deneyimlere bağlı olarak kısa sürede aşılacağı, orta vadeli ekonomik görünümde kalıcı hasara yol açmayacağı görüşünü paylaşıyorlar.

Enflasyonda meydana gelen revizelerin hala düşük seviyelerde seyretmesi uzun vadeli beklentilerde değişikliğe neden olmakla beraber yaşanan kasırgaların kısa vadeli de olsa enflasyon üzerinde olumlu etkisinin görülebileceği öngörüsü paylaşılıyor. 12 aylık periyotta enflasyonun yüzde 2 seviyesi altında kalması beklenirken, orta vadeli görünümde yüzde 2’lik hedefin yakalanacağı düşünülüyor. Bazı Fed yetkilileri tarafından enflasyonda istenen ivme yakalanmadan faiz artışının ertelenmesi gerektiği savunuluyor. Diğer taraftan beklenen ve gerçekleşen işgücü piyasa koşulları göz önüne alındığında, üyelerin çoğunluğu tarafından 2017 yılı bitmeden bir adet daha faiz artışı yapılması gerektiğinin savunulduğu görülüyor. Ayrıca tutanaklarda istihdam piyasasındaki gelişmelere ve enflasyon hedefine bağlı olarak Fed’in politikaları açısından bu durumun yakından izleneceği sinyali veriliyor. Ekim ayında küçültmeye başlanacağı dile getirilen Fed bilançosunun ise yakın zamanda harekete geçirileceği belirtiliyor.

Tutanaklar sonrasında Dolar’da var olan zayıf görünümün derinleştiğini görüyoruz. EURUSD paritesi 1,1850 seviyesi üzerindeki görünümünü korurken, Ons Altın’da yukarı yönlü potansiyel desteklenerek 1300 seviyesine oldukça yakın seviyelerde fiyatlamalar sürüyor. TL bazlı paritelerde ise hafta başında meydana gelen ani yükselişlerin düzeltmesinin yaşandığını görüyoruz. Fed’in Aralık ayı faiz artırım ihtimalinin ise yüzde 76,7’den 73,3 seviyesine gerilediği görülmekte.

Özgecan Özdemir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin