FOMC sonrası yorum: Bundan sonra ne olacak? / ALB Menkul – (21.02.2013)

Dün merakla beklenen FOMC toplantı tutanakları açıklandı. Toplantıdan çıkan sonuçlar piyasalar için tablonun çok iyi olmadığını bizlere gösterdi.

Daha önce varlık alımı ile ilgili bazı FED başkanlarının ve FED Başkanı Bernanke’nin G-20 zirvesinde söyledikleri dün tutanaklardan çıkan sonuçlardan bazılarıydı. Toplantı sonuçlarına bakacak olursak;

Varlık alımının uzun vadede ekonomide negatif etki yapacağını düşünenlerin sayısında artış olduğu,

Hedeflenenden yüksek olan işsizlik rakamlarına rağmen varlık alımının hedeflenen orana ulaşmadan bitirilebileceği, Piyasa katılımcılarının varlık alım miktarındaki değişmeye hazırlıklı olması, ABD ekonomisinde büyümenin sıkıntılı olduğu ancak enflasyonun kontrol altında olduğu tutanaklardan çıkanların bir kısmıydı. Bu açıklamalarla birlikte Başta Altın olmak üzere, riskten kaçışlar gözlendi. Altın fiyatları 1554 seviyesine kadar geriledi.

PEKİ BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Bundan sonrası özellikle Altın fiyatları için biraz daha zorlu geçecek. FED’in varlık alım kararının devamı için ekonomik göstergelerden vazgeçebileceğini belirtmesi yeterince tedirginlik yaratırken, ilerleyen dönemde ABD tarafından açıklanacak olan her iyi veri Altın fiyatları üzerindeki baskıyı devam ettirecek. Kısa dönem içinse kötü gelecek olan veriler Altın fiyatlarının toparlanma yaşamasını sağlayabilir. Buna rağmen Altın’da fiyatın düşüş trendi içerisinde olduğunu ve güçlü bir sebep olmadığı sürece bu trendin kıramayacağını gözden kaçırmayalım.

Gökhan KÖKEN
ALB Menkul Değerler Araştırma Deparmanı Analisti

Finkafe'de Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir