Para & Borsa

FOMC sonrası yorum: Bundan sonra ne olacak? / ALB Menkul – (21.02.2013)

Dün merakla beklenen FOMC toplantı tutanakları açıklandı. Toplantıdan çıkan sonuçlar piyasalar için tablonun çok iyi olmadığını bizlere gösterdi.

Daha önce varlık alımı ile ilgili bazı FED başkanlarının ve FED Başkanı Bernanke’nin G-20 zirvesinde söyledikleri dün tutanaklardan çıkan sonuçlardan bazılarıydı. Toplantı sonuçlarına bakacak olursak;

Varlık alımının uzun vadede ekonomide negatif etki yapacağını düşünenlerin sayısında artış olduğu,

Hedeflenenden yüksek olan işsizlik rakamlarına rağmen varlık alımının hedeflenen orana ulaşmadan bitirilebileceği, Piyasa katılımcılarının varlık alım miktarındaki değişmeye hazırlıklı olması, ABD ekonomisinde büyümenin sıkıntılı olduğu ancak enflasyonun kontrol altında olduğu tutanaklardan çıkanların bir kısmıydı. Bu açıklamalarla birlikte Başta Altın olmak üzere, riskten kaçışlar gözlendi. Altın fiyatları 1554 seviyesine kadar geriledi.

PEKİ BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Bundan sonrası özellikle Altın fiyatları için biraz daha zorlu geçecek. FED’in varlık alım kararının devamı için ekonomik göstergelerden vazgeçebileceğini belirtmesi yeterince tedirginlik yaratırken, ilerleyen dönemde ABD tarafından açıklanacak olan her iyi veri Altın fiyatları üzerindeki baskıyı devam ettirecek. Kısa dönem içinse kötü gelecek olan veriler Altın fiyatlarının toparlanma yaşamasını sağlayabilir. Buna rağmen Altın’da fiyatın düşüş trendi içerisinde olduğunu ve güçlü bir sebep olmadığı sürece bu trendin kıramayacağını gözden kaçırmayalım.

Gökhan KÖKEN
ALB Menkul Değerler Araştırma Deparmanı Analisti


Etiketler: , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx