FOMC Sonrası ve Tarımdışı İstihdam Yorumu / ALB Menkul – (31.03.2013)

İşsizlikten verisinden sonra GSYH, ticaret dengesinde önem kazandı…

Finansal piyasalar için yüksek önem arz eden FED faiz kararı ve toplantı tutanakları dün açıklandı. Faiz kararı öncesinde gün içerisinde açıklanan verilerde büyüme verisi hayal kırıklığı yarattı. Negatif gerçekleşen büyüme sonrasında piyasalar FED ’in varlık alım kararından şuan için vazgeçmesinin kolay olmayacağını biliyordu. Bunun beklentisi ile birlikte özellikle ALTIN ‘da veri ile birlikte sert yukarı yönlü hareket gerçekleşmiştir.

FOMC toplantı tutanaklarının içeriğine bakmak gerekirse;

FED varlık alımına devam edeceğini belirtti. Bununla birlikte sonraki süreçte daha önce açıkladığı gibi varlık alımı kararında sadece işsizlik ve enflasyon rakamlarına bakmayacağını diğer ekonomik verileri de takip edeceğini belirtti. Dün açıklanan büyüme verisi, daha önce açıklanan ticaret verisi bu kararı almadaki en önemli faktörler olarak göze çarpmaktadır.

Geçtiğimiz ay açıklanan ticaret dengesi verisinin ortaya çıkardığı tablo FED ’in güçlü doları istemeyeceğini, istememesi gerektiğini gösteriyordu. Varlık alımında meydana gelecek olan bir azalma ya da varlık alımını durdurma Amerikan Doları’nın tekrardan değerlenmesi anlamına gelirdi ki bu da kötü olan ticaret verisinin daha kötü hale gelmesine yol açabilirdi. Güçlü dolarla birlikte ABD’de üretimin yerini ithalata bırakması büyüme verisinin de durumdan negatif şekilde etkilenmesine sebep olacaktır. Üretimin düşmesi ise FED ’in hala yüksek olduğunu düşündüğü işsizlik rakamının daha da artmasına yol açacaktır. Tüm bu basit ekonomi teorilerini bir araya getirdiğimizde FED ’in varlık alımını durdurmasının ya da azaltmasının şuan için pek mümkün olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Bundan sonraki süreçte piyasa oyuncularının sadece işsizlik verilerini dikkate alması yanlış olabilir. FED ‘in hamlelerini tahmin edebilmek için konut sektörü, ticaret verileri ve büyüme verisi de önemli hale gelmiş bulunmaktadır. Peki yarın açıklanacak olan Tarım dışı İstihdam değişikliği verisi nelere yol açabilir?

Eğer dün akşamki FOMC tutanaklarında “diğer verilere de bakacağız” denmeseydi. İyi gelen her işsizlik verisi piyasada can sıkmaya devam edecekti. Haftalık işsizlik rakamları ve de dün açıklanan ADP Tarım dışı öncü göstergesinin beklenenden iyi gelmiş olması yarın açıklanacak olan veri öncesi piyasada olumlu bir beklentiye yol açabilir. Ancak FED ’in diğer verilere de bakacak olmasından dolayı iyi gelecek olan veride USD değerlenir demek pek doğru olmayabilir. Eğer veri olumsuz gelirse varlık alımı için bir sebep daha olacağından piyasada bununla birlikte risk iştahında artış meydana gelecek ve riskli varlıklara yönelim olacaktır. Veri öncesinde parite seçimi büyük önem taşımaktadır. EURUSD, GBPUSD gibi paritelerde veri sonrası piyasanın algısı ve yönünü görmek doğru karar vermek açısından önemlidir.

Veri için en ideal pariteler ise Altın ve USDJPY olabilir. Birbirinin ikamesi durumunda olan USD ve JPY para birimleri verinin olumlu ya da olumsuz olmasına göre yönün tahmin edilebileceği en kolay parite olarak gözükmektedir.

Gökhan KÖKEN
ALB Araştırma Departmanı Analisti

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir