FOMC Raporu / IşıkFX – (19.02.2015)

FED Piyasanın Sabrını Zorluyor

Dün açıklanan Ocak ayı toplantı tutanaklarında, faiz artışının ekonomik toparlanmaya engel olabileceği açıklanırken, faiz artışı için erken olduğu görüşünde birleşildi. Küresel piyasalardaki durgunluğun kendileri için olumsuz olduğunu belirten yetkililer, ücret artışındaki durgunluğa da dikkat çekti. Ücretler Ocak ayında beklentinin üzerinde yükselse de bunun sürdürebilirliği konusunda endişeler devam ediyor. Saatlik kazançlarda ortalama artış bir önceki yıla göre yüzde 2 aralığında devam ediyor. FED’in ücretlerde beklediği artış oranı yüzde 3-4 seviyelerinde.

Düşük petrol ve enerji fiyatlarının uzun dönemde ekonomiye olumlu katkıları olsa da, ilgili sektörleri olumsuz etkilediğini görüyoruz. Geçtiğimiz haftalarda Total, BP, Royal Dutch, Shell harcamaları düşürme kararı almıştı. Enerji şirketlerinin zor durumda kalıp yatırım harcamalarını daha da kısması ABD’nin işine gelmez. Bu gelişmelerle birlikte yapılacak faiz artışı istihdam piyasasındaki iyileşmeye engel olacaktır.

Petrol fiyatlarındaki düşüşten dolayı enflasyonun aşırı yavaşladığı düşünülüyor. Ancak ücretlerdeki durağanlığın devam etmesi durumunda enflasyonun yüzde 2 hedefine gelmesi zor görünüyor.
Kafalardaki diğer soru işareti ise yetkililerin güçlü dolar isteyip istemedikleri. İhracatçılara engel olan güçlü dolar, şirketlerin karlarında erimeye yol açıyor. Diğer ülkelere satılan malların fiyatlarındaki artış, yurt içi üreticiler için talebin düşmesine ve şirketlerin zarar yazmasına neden oluyor.

Faiz artışının gecikmesi doların değer kaybetmesine neden olurken, ABD borsalarıda yükseleşine devam ediyor. Uzun zamandır takip ettiğimiz gibi ücret artışları, enflasyon ve istihdam verilerini takip etmeye devam edeceğiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir