FOMC Raporu / Forex Koçu – (19.03.2014)

Fed Piyasayı Salladı

Fed biraz önce açıklanan para politikası kurulu kararlarıyla beklendiği gibi varlık alımlarda 10 milyarlık azaltıma gitti ve faiz oranını %0.25’de sabit bıraktı.

Beklendiği gibi ileriye dönük faiz yönlendirmesinde güncelleme yapan Fed, 2015 ve 2016 faiz beklentilerine de önemli revizeler getirdi. FOMC ileriye dönük faiz yönlendirmesinden %6.5’lik işsizlik eşiğini kaldırarak, faiz politikası belirlenirken enflasyon, istihdam piyasasındaki şartların ve diğer finansal gelişmelerin değerlendirileceğini açıkladı.

Çok daha dikkat çeken güncelleme ise faiz beklentilerine geldi. 2015 sonunda faizlerin %1.00 seviyesinde olmasını bekleyen üye sayısı Aralık ayındaki toplantıya göre 12’den 13’e yükseldi. Ayrıca 2.16 sonunda faizlerin %2.25 seviyesinde olmasını bekleyen üye sayısı da arttı.

Yani Fed üyeleri 2015 ve 2016’da önceki tahminlerine göre daha agresif bir faiz artış süreci bekliyor. Bu da keskin bir USD rallisi yaşattı. EURUSD, GBPUSD ve ALTIN sert bir düşüş yaşarken USDJPY hızlı bir ralli ile 102.40 üzerine kadar tırmandı. USDCAD ise 1.1220 üzerine yükselerek son 4.5 sene zirvesini gördü.

Fed’in beklendiği gibi büyüme ve işsizlik oranı tahminlerini aşağı, çekirdek enflason tahminlerini ise yukari revize ettiğini de not edelim.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir