FOMC Raporu / Döviz Destek – (20.03.2013)

Bu Akşam FOMC Piyasaları Nasıl Etkiler?

ABD Merkez Bankası FED’in para politikası kurulu FOMC iki günlük toplantısını bugün sonuçlandıracak ve faiz kararını 20.00’da açıklayacak.

Geçtiğimiz hafta yapılan değişiklik olmasaydı karar 18.30’da açıklanacak Bernanke’nin basın toplantısı ise 20.15’te başlayacaktı ancak değişiklikler sonrası artık her FED faiz kararı yerel saatle 13.00’da açıklanacak, merkez bankası başkanı Ben Bernanke’nin basın toplantısı ise bundan yarım saat sonra başlayacak.

20.00’da ayrıca FED’in ekonomik projeksiyonları da açıklanacak.

Beklentilerimize geçelim;

Faiz kararı metninde değişiklik ihtimali oldukça düşük, FED ayda toplam 85 milyar dolarlık varlık alımı yapıyor ve buna en azından birkaç ay daha devam etmesi neredeyse kesin. Değişiklik olursa ekonomik görünüme dair olacaktır. Son aylardaki olumlu veriler sonrası ekonomiye dair daha iyimser ifadeler mümkün.

Büyüme, enflasyon, işsizlik oranı ve faiz oranı beklentilerinde ekonomik verilerdeki iyileşme sonrası yukarı revizeler (işsizlik oranı için aşağı) kaçınılmaz duruyor. Bu da tek başına Dolar için olumlu bir gelişme.

Yani 20.00’daki piyasa verileri bir miktar USD kuvvetliliği yaratacağa benziyor.
Bernanke’nin konuşması ise eğer Bernanke bildiğimiz Bernanke ise piyasayı FED’in parasal gevşemeden erken çıkmayacağına dair yatıştırmaya yönelik olacaktır. Başkan “bu iyi verilerden çok daha fazlası lazım varlık alımını azaltmayı düşünmemiz için” diyerek USD’nin ateşini almayı deneyebilir.

Yani Bernanke sırasında çoğu kez olduğu gibi USD’nin zayıfladığı dakikalar görebiliriz.
Bernanke’nin varlık alım programının tepe yaptığı ve iyi verilerin durumu tekrar değerlendirmelerini gerektirdiği şeklinde yorumları olursa ise o zaman düşünmeden USD almak lazım.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir