FOMC Raporu / Döviz Destek by A1 Capital – (20.11.2013)

FOMC Tutanaklarından Ne Beklemeli?

Bu akşam 21.00’da ABD Merkez Bankası Fed’in son faiz toplantısının tutanakları açıklanacak. Tutanaklardaki detayların Dolar üzerinde kısa ve orta vadeli etkisi olacağını düşünüyoruz.

Öncelikle tutanaklar ile ilgili birkaç önemli bilgi verelim. 30 Ekim’de yapılan toplantıya ait tutanaklar olduğu için ABD hükümetinin kapalı kaldığı 2 haftalık dönemin etkisi olmuştur toplantıda. Ayrıca toplantı sonrası ABD’den beklenti üstü Ekim ayı istihdam verisi geldiğini hatırlatalım. Yani toplantı sırasında şu ankine oranla daha kötümser bir veri seti vardı Fed üyelerinin elinde.

Tutanaklarda özellikle bakacağımız bazı önemli noktalar var;

*Varlık alım programı için bir takvim konuşulmuş mu?

*Varlık alım programının azaltılması veya sonlandırılması için herhangi bir ekonomik göstergeye (işsizlik oranı, tarım dışı istihdam değişimi gibi) dikkat edilecek mi?

*İstihdam piyasasının gidişatı konusunda Fed ne düşünüyor?

*Faiz artışı için konulan %6.5 barajının indirilmesi için konuşmalar var mı?

*Faiz artışı için enflasyona konulan tavan sınır (%2.5) dışında bir de taban sınır koyma düşüncesi var mı?

İşte bu soruların cevabını, toplantının yapıldığı sıradaki koşulları göze alarak değerlendirmek gerekecek tutanakların yayınlanması sonrası.

Bu soruların cevaplarından bazılarının orta ve uzun vadeli etkileri olabilir, kısa vadeli olanlar ise daha çok ekonomik görünüme ait ibareler olacak ve aradan geçen süreyi göz önüne alarak kalıcı olmayacaklarını düşünüyoruz.

TÜM DÜNYA PİYASALARI YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir