FOMC Raporu / Döviz Destek by A1 Capital – (18.09.2013)

Bernanke Beklemeyi Seçti

Bugün sabah paylaştığımız senaryolardan Dolar için en olumsuz ve sürpriz olan senaryo gerçekleşti.

Bugün sabah paylaştığımız senaryolardan Dolar için en olumsuz ve sürpriz olan senaryo gerçekleşti.

ABD Merkez Bankası Fed varlık alım programını azaltmadı. Bernanke’ye göre bu kararın arkasındaki en büyük sebep istihdamda arzulanan düzelmenin görülememiş olması.

İşsizlik oranı belki iyice geriledi ama iş gücü katılım oranı son on yılların en düşük seviyesinde. Yani umutsuzluğa katılıp iş gücünden çıkanlar sebebiyle yaşanan yalancı bir iyileşme diyebiliriz.

Fed bu duruma kulak verdi ve azaltım adımını bugün atmadı. Ama Bernanke bu kararın muhtemelen bu yıl geleceğini söylemeyi de ihmal etmedi ve üstü biraz örtülü olarak varlık alım programının bitişinin hala 2014 ortasında gerçekleşebileceğini belirtti.

Bernanke yine her zamanki gibi Fed’in kararlarının gelecek ekonomik verilere bağlı olduğunu yineledi. Yani önümüzdeki süreçte ekonomik verilere maksimum önem vermeye devam edecek piyasa çünkü Bernanke bugün bu söyleminin arkasında olduğunu göstermiş oldu.

Fazla detaya girmeden gecenin özetinin Bernanke’nin güvercinliği olduğunu söyleyebiliriz. Fed ekonomik verileri beğenmedi, varlık alımına dokunmadı ve parasal sıklaştırmanın daha çok çok uzakta olduğunu yatırımcılara iyice gösterdi.

ABD faizlerindeki düşüşle beraber Dolar da sert düşüş yaşadı. EURUSD 1.35, ALTIN 1350 seviyesinin seviyesinin üzerini gördü.

ALTIN Ne Zaman Alınıp Ne Zaman Satılmalı?

TÜM ALTIN YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir