FOMC Raporu / A1 FX – (18.09.2013)

FED’den Ters Köşe

FED piyasadaki genel beklentinin aksine aylık varlık alımlarını 85 milyar seviyesinde sabit tuttu, faiz oranını da değiştirmedi. Açıklamada tahvil alımında değişikliğin belirli bir programa bağlı olmadığını, alımları azaltmaya başlamadan önce ekonominin istikrarlı bir gelişim kaydettiğine yönelik daha fazla işaret görülmesi gerektiği söylendi. FED, tahvil alımları sona erse de faiz oranlarının uzun süre çok düşük seviyelerde kalacağı duyurusunu yineledi. FOMC, ”Aylık 85 milyar dolar tutarında tahvil alımı güçlü bir ekonomik toparlanmayı destekleyecek” değerlendirmesinde bulundu.

FOMC, işsizlik ve enflasyon tahminlerini korudu. FED’in 17 yöneticisinden 10′u kısa vadeki faizleri 2016′da yüzde 2 veya altında olacağını tahmin ediyor. FED’in 17 yöneticisinden 14′ü faiz oranlarını 2014 sonuna yüzde 0,25 veya altında olarak tahmin ediyor. FED’in 17 yöneticisinden 17′si faiz oranlarının 2013 sonuna kadar yüzde 0,25 veya altında kalacağını tahmin ediyor.

Bernanke ise konuşmasında enflasyonun beklenen seviyeye geleceğini, tahvil alım programıyla işsizlik seviyesinin iyileştiğini fakat hala kabul edilebilir seviyenin üzerinde olduğunu söyledi. Ilımlı büyüme ile ilgili endişelerin sürdüğünü belirten FED Başkanı, tahvil alımlarındaki azalmanın büyüme ile ilişkili olduğunun altını çizdi. Faiz konusunda ise faiz arttırımının işsizlik oranı %6.5’in altına inmeden gerçekleşmeyeceğini söyledi.

FOMC kararları ve Bernanke konuşması sonrasında EURUSD 1.3500 seviyesini görürken, altın ise 1358 seviyesine kadar yükseldi. Dolar gelişmekte olan para birimleri karşısında da hızla değer kaybetti. USDTRY 1.95’in altına inerken sepet kur 2.30 seviyesini gördü.

TÜM FOREX YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir