FOMC Beklentileri Raporu / Forex Koçu – (18.02.2015)

FOMC Tutanaklarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Üç hafta önceki FOMC toplantısının detayları tutanakları bu akşam 21.00’de açıklanıyor. Tutanaklara geçmeden önce 28 Ocak’ta toplantı sonrası gelen kararları bir hatırlayalım;

Faizler beklendiği gibi değişmemişti ve kararlar oy birliği ile alınmıştı.
Fed faizleri artırma konusunda “sabırlı” olacağını açıklamıştı.
Fed enflasyonun daha fazla düşebileceğini fakat istihdam piyasasında yaşanan iyileşme ve enerji fiyatlarındaki düşüşün etkisinin geçmesiyle tekrar hedefe doğru yükseliş geleceğine dikkat çekmişti.
Kararlar alınırken uluslararası gelişmelerin hem ekonomik hem de siyasi anlamda takip edildiği belirtilmişti.
İstihdam piyasasındaki gevşeklik azalmaya devam ediyor diyen Fed faiz artışlarının zamanlamasının ekonomik verilere bağlı olacağına vurgu yapmıştı.

Olaysız bir FOMC günü geçirmiştik. Önceki toplantıda çıkan kararlardan farklı olarak önemli bir değişiklik yoktu karar metninde.

Tutanaklarda nelere dikkat edilecek?

Aralık ayındaki toplantının metnine kıyasla son karar metnindeki en kritik değişiklik uluslararası gelişmelerin kararlar alınırken dikkate alındığını not edilmesiydi. Bugün gelecek olan tutanaklarda uluslararası gelişmelerin ne kadar risk oluşturduğu ve kararları nasıl etkileyebileceği konusundaki yorumlar önemli.
Fed faizlerin artırılması konusunda sabırlı olacağız diyor. Bu yönlendirme etrafında gelişen tartışmalar ve ‘sabırlı’ ifadesinin Mart ayındaki karar metninde olup olmayacağına dair ipuçlarına dikkat edilecek. ‘sabırlı olacağız’ yönlendirmesinin kaldırılması bir kaç toplantı sonra faiz artışı gelecek demek oluyor.
Güçlenen dolar ile ilgili yorumlar ve enflasyon beklentileri. 17 Aralık’taki toplantıdan 28 Ocak’a dolar endeksi %5 üzerinde değer kazanmıştı. FOMC üyeleri dolardaki yükseliş için ne demiş? Güçlenen doların daha çok negatif etkileri üzerinde mi durulmuş?
Enflasyon beklentileri düşen petrol fiyatları ve güçlenen dolardan nasıl etkileniyor? Karar metninde enflasyondaki düşüşün devam edebileceği fakat daha sonra tekrar hedefe doğru yükseleceği beklentisini paylaşmıştı Fed. Bu konu üzerinde yaşanan tartışmaların detayları önemli.

Kararların ay başında gelen çok iyi istihdam raporu öncesi verildiğini hatırlatalım. Ayrıca önümüzdeki hafta Yellen kongrede konuşma yapacak ve para politikasının geleceği ile ilgili önemli sinyaller vermesi bekleniyor. Bu nedenle bugünkü tutanaklar sınırlı ve geçici bir etki yaratabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir