FOMC Beklentileri / ALB Menkul – (20.03.2013)

FOMC BEKLENTİLERİ

Günün en önemli makro ekonomik olayı ABD’deki FOMC ve bunun sonrasında FED Başkanı Bernanke ’nin gerçekleştireceği basın toplantısıdır. Peki bunu bu kadar önemli yapan nedir?

FED ’in başlatmış olduğu varlık alım programının ardından Bernanke işsizlik rakamlarında %6.2 üstündeki rakamların ve enflasyon oranında %2.5 altında olan değerlerin varlık alımının devam ettirilmesine sebep olduğunu belirtmiştir. 2012 sonlarına doğru bazı FED üyelerinin varlık alımının ekonomi üzerinde olumsuz etkiler yarattığını belirterek , azaltılması ya da bitirilmesi yönündeki fikirleri piyasada çok kere tedirginlik yaratmıştır. Bu FED üyelerinden bazıları makro ekonomik verilerde hedeflenen düzeye gelinmeden de varlık alımının bitirilebileceği ya da azaltılabileceği belirtmiştir.

FED Başkanı Bernanke parlamento üyeleri karşısında yapmış olduğu konuşmada varlık alımının faydalarının zararlarından fazla olduğunu belirterek, varlık alımına devam edileceğinin sinyalini vermişti ve bu açıklamalar özellikle ALTIN fiyatları üzerinde olumlu etki yaratmıştı.

PEKİ BUGÜNKÜ FED TOPLANTISINDAN NE BEKLENMELİ?

FED muhtemelen faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyecektir. Ancak burada asıl kritik olan konu FED üyelerinin varlık alımı ile ilgili neler düşündüğü olacaktır. Son açıklanan verilere bakıldığında ABD ekonomisinde bir toparlanma olduğu görülmektedir. Varlık alımının azaltılmasını ya da bitirilmesini düşünen FED üyeleri için son dönemde gelen iyi veriler bu düşüncelerini destekleyebilir.

Muhtemelen Bernanke, yapacağı basın konuşmasında varlık alımının yararlarını ve ekonomi üzerindeki etkilerini dile getirecektir. Özellikle varlık alımı ile ilgili Fed üyelerinin neler düşündüğü sorusuna verilecek cevap piyasada sert hareketler görmemize sebep olabilir.

Eğer ki Bernanke basın toplantısında, varlık alımının devam edeceği şeklinde kararlı bir söylem gelirse özellikle ALTIN fiyatlarında bir yukarı hareket görülebilir. Ancak varlık alımının faydalarına değinip, diğer FED üyeleri içerisinde varlık alımına karşı söylemlerin arttığını ve ekonominin toparlandığını belirtir ve piyasalarda olumsuz bir algı yaratırsa muhtemelen son birkaç gündür güvenli liman talebi ile 1615 seviyesine kadar yükselen ALTIN fiyatlarında aşağı yönlü hareketler görülebilir.

Gökhan KÖKEN
ALB Menkul Değerler Araştırma Departmanı Analisti

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir