Fiyat Dalgalanmaları Ne Zaman Biter?

Onur Erkan Yıldız – 28.06.2016

Brexit ile artan volatilite, yatırımcıları doğru verilen kararları bile uygulama noktasında zor durumda bırakmaktadır. Dalga boyları maksimum seviyede olup, özellikle kaldıraçlı piyasalarda risk seviyesini oldukça arttırmaktadır.

Peki söz konusu durum ne kadar daha sürer?

Elimizde bulunan senaryolar ile volatilitenin azalması şuan da mümkün görünmüyor. Hatta yeni ve belirsizliği arttıracak hikayeler de yok değil. Brexit kararı sonrasında re-main sesleri de yankı bulmaya başladı. Ayrılma yönünde oy kullanan genç İngiliz seçmenlerinin bir çoğu galeyana geldiklerini ve kullandıkları oylarını değiştirmesi için yüksek seçim kuruluna başvurduklarını biliyoruz. Bir kesim ise ülkenin kaderinin tek referanduma bağlı olmaması gerektiği görüşünde.Re-main savunanlar tarafından bir imza kampanyası başlatıldı ve 3.000.000 imzayı geçtiler. 100.000 üstü her imza sayısı meclisde görüşülmek için yeterli rakamlardır. Böyle bir olayla da karşılabiliriz tabi. Bunlara karşı olarak Avrupa Birliği ise İngiltere’ye aceleci olması yönünde baskı kuruyor. Belirsizlik içinde boğulmak istemeyen Avrupa Birliği bir an önce İngiltere’nin ayrılma yönünde resmi başvurusunu yapması için baskı kuruyor. Bu sabah saatlerinde Almanya tarafı, ” İngilizlere Taviz Vermeyelim” diyerek bu baskıyı arttırmış görünüyor. Ben Birliği haklı buluyorum ki sürecin uzaması sonucunda oluşan belirsizlik hali diğer birlik ülkelerini de kötü etkileyebilir.

Tabi bu durumlar para birimlerinde oldukça sert hareketleri getirmeye devam edecektir. Özellikle japon yeni sağlam duruşunu korumakta. Japon Merkez Bankası(BOJ) yakın zamanda muhtemel bir müdahalede bulunabilir. FED tarafına bakacak olursak faiz arttırımını geçin de faiz indirimi yapma olasılığı %23 seviyelerine geldi. Buda şahsımca piyasaları rahatlatacak bir adım olabilir. Dünya ekonomisi üzerinde baskınlığın en büyük payını elinde bulunduran FED’in şu koşullar altında faiz arttırım sürecini devam ettirmesi pek mantıklı olmaz zaten. Kısacası resesyon dönemindeyiz diyebiliriz.

Sert kayıplar yaşayan Sterlin’ede bir müdahale muhtemelen gelecektir. Tarihi seviyelerde seyreden İngiliz varlıklarında bir düzeltme gelmesi de yüksek ihtimalli görünüyor. Euro’da düşüşler daha sınırlı kaldı ve düşüşünü tamamlamış görünüyor. İngiltere’nin resmi ayrılış başvurusu ile belirsizlikler kısmen de olsa azalacağından Euro tarafında da bir miktar daha toparlanma gelebilir.

Teknik incelemeler de bulunmayacağım, şu piyasa koşullarında destek direnç, trend vs. vs. gibi incelemeler realist olmaz.

Şimdilik elde olan senaryolar bunlar, tabi önemli gelişmeler oldukça bilgilendirmelere ve yorumlara devam edeceğiz.

Onur Erkan Yıldız

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin