Fitch’den Not İndirimi / A1Capital – (23.07.2016)

FİTCH METODOLOJİ DEĞİŞİMİNE GİTTİ

Son dönemde ülke içerisinde yaşanılan siyasi ve ekonomik hareketliliğin etkisi ile birlikte yurtdışı kredi derecelendirme kuruluşlarının not görünümünü izlemeye aldıklarını biliyorduk. S&P’den gelen indirim haberinin ardından Fitch’ten de değişiklik geldi. Türkiye’nin uzun vadeli yerel para cinsinden IDR notunda indirim haberleri geldi.

Blomberght’de çıkan habere göre,Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings Türkiye’nin uzun vadeli yerel para cinsinden IDR notunu BBB’den BBB-‘ye düşürdü. Görünüm tutuldu.Uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunda herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

Fitch’ten üst düzey bir yetkilinin verdiği bilgiye göre, Türkiye dahil bir çok ülkenin yerel para cinsinden notu, Fitch’in kendi teknik kriterlerinin değerlendirilmesi ve Fitch’in kendi mevzuat değişikliğinde dolayı revize edildi. Bu kriter değişikliğine bağlı olarak, Türkiye’nin yerel para cinsinden notu BBB’den BBB- ye indirildi. Bu not değişikliğinin 19 Ağustos’ta yabancı para cinsinden nota ilişkin referans oluşturmadığını belirtti.

Bugünkü not değişikliğinin Fitch’nin bir çok ülke için aynı anda yaptığı teknik kriter değişikliği sebebiyle ortaya çıktığı ve 19 Ağustos’taki değerlendirmeyle bir ilişkisinin olmadığını ifade etti.

Gelen bu haber ardından önümüzdeki dönemde gelecek olan değerlendirme için piyasa beklentilerinin olumsuz etkileneceği düşünülebilir. Kısa süreli etkilerin ise gerginlik ortamında satış baskılı açılışlara neden olması beklenebilir. Gelen belirsizliklerin yabancı yatırımcıları olumsuz etkilenmesi USD/TRY paritesi için alış baskısının devam edeceği anlamına gelebilir.

A1 Capital

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin