FITCH Türkiye Kredi Notu Raporu / IşıkFX – (17.03.2015)

FITCH Keyifleri Kaçırmaz

2015 yılına enflasyon ve cari açıktaki düşüş ile başlayan Türkiye’de en çok konuşulan konu faiz oldu. Enflasyondaki düşüşe paralel olarak faiz indirimlerinin başlayacağı söylemleri, siyasi erk tarafından yapılan baskılar ile birleşti. Oluşan bu gerginlik ise kurda yeni zirveler görmemize neden oldu.Piyasa da ise Cuma günü açıklanacak not ve görünüm açıklamaları bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl ne söylenmişti ?

Babacan ve Şimşek`ten oluşan ekonomik yonetimin 2015 genel seçimlerine kadar devam edeceği taahhüdünün yapıcı olduğu söylenmişti. Enflasyonun hedefin üzerinde seyrettiği belirtilirken, Euro bölgesi’ndeki ekonomik durgunluk ve jeopolitik risklerin büyüme görünümü üzerinde risk yarattığı açıklanmıştı.

Not ve görünümde değişim olmaz

Petrol fiyatlarındaki gerileme ve TL’nin değer kaybı cari açığı olumlu etkilemekte. Seçim yılı olduğundan politik belirsizlik ile ilgili not değişikliği yapılma ihtimalini zayıf görüyorum. Sonuçta henüz seçim sonuçları belli olmadı.

En büyük risk kur ve borç stoku

Faiz indirimleri, siyasi gerginlikler ve FED faiz artırımı beklentileri ile kurda sene başından beri yüzde 15’in üzerinde yükseliş görüldü. ABD tarafında iş gücü piyasasının her geçen ay daha iyi bir seviyeye gelmesi ve Haziran- Eylül ayları arasında faiz artışı ihtimalinin artıyor olması, senenin ikinci yarısında kurda daha yüksek seviyeler görmemize neden olabilir.

Dolardaki yükseliş ile yükselen toplam dış borç stoğu 396 milyar doları aştı. Daha önemli olan ise borç stoku/GSYH oranı yüzde 50 seviyesine dayanmış durumda. 2001 kriz döneminde bu rakamın yüzde 50’nin üzerinde olduğu dikkat çekiyor. Merkez Bankası politikalarıyla yüzde 37 seviyesine kadar düşürülen orandaki bu artış kafalarda soru işareti yaratıyor.

BİST MSCI gelişmekte olan ülkelere göre iskontolu

Bist’deki mevcut değerlemeye baktığımızda diğer gelişmekte olan ülkelere göre daha cazip olduğunu görüyoruz. BİST 100, MSCI ortalama F/K oranının %15 altında bulunuyor. Güçlü dolar endeks ve şirketlerin karlılıkları için negatif olsa da, değerinin altında işlem gören şirketler toparlanmalarda öne çıkabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir