Fitch notu yatırım eşiğinin altına düşürdü….

Fitch notu yatırım eşiğinin altına düşürdü….

Fitch, yapmış olduğu açıklamada Türkiye’nin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu en düşük “yatırım yapılabilir” seviye olan BBB-‘den BB+ seviyesine düşürdü ve not görünümünü “durağan” olarak belirledi. Bu not indirimi baz senaryo olarak belirlenmişti, piyasanın önemli bir kısmı tarafından bekleniyordu. Not indiriminin para piyasalarının kapanmasına çok yakın bir zaman diliminde gelmesi itibariyle çok net hareketler görülmemekte. Ancak Pazar akşamı Asya kotasyonlarıyla beraber daha belirgin bir fiyatlama görebiliriz. Geçtiğimiz haftanın ortasından itibaren kurdaki yükselişin bir kısmı not indirimi endişesini de içermekteydi. Ancak geniş resimde hafta içinde bir stres durumu yaşanacak ve Türk finansal varlıkları üzerinde negatif etki yaşanacaktır.

Fitch’in takip ettiği ana başlıklar ve 19 Ağustos’ta not görünümünü “durağan”a indirmesinin ardından bu başlıklarda yaşanan gelişmelerin pozitif yönde olmaması itibariyle not indirimi çok olası görünmekteydi. Not görünümünün “durağan”dan “negatif”e geçmesi bir ön uyarı niteliği taşır, ekonomik görünümde iyileşme sağlanamazsa notun düşeceğine işarettir. Aradan geçen zamanda politik, jeopolitik risklerin ve güvenlik sıkıntılarının etkisiyle azalan yatırımcı güveni, enflasyonda yaşanan ve yaşanması beklenen artış, büyümenin yavaşlaması, sanayinin negatif bir eğilim göstermesi, artan kur ve piyasa onaklığı ve Merkez Bankası’nın para politikasının piyasa stabilizasyonunda yetersiz kalması gibi etmenler görülmektedir. Kurumun not indirim gerekçelerini açıkladığı bülteninde bu başlıklar aynı şekliyle yer alıyor. Bu başlıklardaki mevcut durum ve gelişmelere sabah paylaştığım notta ayrıntılı bir şekilde yer vermiştim.

Kurum politik gelişmelerin ve iç güvenlik konusundaki gelişmelerin ekonomik performans ve kurumların bağımsızlığına zarar verdiğine değiniyor. Politik ortam stabilize olsa da, güvenlik konusundaki risklerin devam edebileceği belirtiliyor. İktisadi büyüme, elde olan verilerden de anlaşıldığı üzre 2016 yılının 3. ve 4. çeyreğinde yavaşladı. 3. Çeyrekte gördüğümüz %1,8’lik daralmanın ardından son çeyrekte bir büyüme görülecek yüksek ihtimalle, ancak zayıf olan iç talep nedeniyle çok düşük kalacak. 2016-2018 arasında %2,3’lü bir ortalama iktisadi büyüme hızı öngörüyor Fitch, önceki 5 yılın ortalaması olan %7,1’den sonra çok sert bir düşüşe işaret ediyor. Bu varsayımların hepsi yeni büyüme veri serisine göre bu arada.

Bankacılık sektörünün de yavaşlayan ekonomiden etkilendiği belirtiliyor. Aslında sektörün yapısı itibariyle birçok ülkeden hala daha iyi durumdayız. Takipteki krediler, toplam kredilerin %3’ü seviyesinde. Zayıf GSYH büyümesinin aktif kalitesi bakımından baskılayıcı olduğuna değinilmiş. Sektörün sermaye yapısı, belli seviyede şokları absorbe edecek kadar güçlü; ancak TRY’de ilave değer kaybının ve takipteki kredilerin artmasının da bu durum açısından risk oluşturduğunu görüyoruz. Sektörün dış finansman maliyetleri artacaktır ve yüksek ihtimalle daha fazla karşılık ayırmaları gerekebilir. Sermaye yeterlilik rasyolarının %1’e kadar aşağı doğru etkilenmesi beklenebilir, ancak birçok bankanın sermaye yeterlilik rasyolarının sağlıklı olarak tabir edilen %12 seviyesi üzerinde olduğunu biliyoruz.

Raporun dipnotlarında yer alan notu etkileyen faktörlere de değinelim. Dış finansman kırılganlığı artırıcı şekilde artan stres, kamu finansmanında zayıflama ve kamu borcu / GSYH oranının bozulması, politik alanda ve güvenlik alanında görülecek olumsuzluklar notun bir kademe düşmesine neden olabilecekken; yapısal reformların uygulamaya geçmesiyle dış finansman bağımlılığının azaltılması, sağlıklı bir politik ortam ve ana makroeokonomik göstergelerde sürdürülebilir iyileşme sağlamak notun bir kademe artmasını sağlayabilir.

Enver ERKAN
Araştırma Müdür Yardımcısı

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin