Fitch, İrlanda’nın notunu üç basamak indirdi

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İrlanda’nın kredi notunu BBB+’ya düşürdü. Kurum bu karara gerekçe olarak, ülkenin bankacılık sistemini kurtarmanın maliyetini ve piyasalardan borçlanamaz hale gelmesini gösterdi.

Fitch daha önce A+ olan notu üç basamak birden indirmelerinde, ülke ekonomisinin geleceğine yönelik olumsuz beklentiler ve belirsizliğin de etkisi olduğunu ifade etti.
 
Fitch’in açıklamasında, “Kamu finansmanındaki kötüye gidişin devam etmesi, mali ve makro finansal risklerin bankacılık sektörüne olumsuz etkisinin sürmesiyle birlikte, oldukça belirsiz olan ekonomik görünüm, İrlanda’nın notunun yatırım yapılabilir seviyede kalamayacağı anlamına geliyor” ifadesine yer verildi.

‘ÇÖP’E DÜŞMEDİ
Üç basamaklık düşüşe rağmen, Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) alınan yardım paketi ve hükümetin mali düzenleme planlarını açıklaması sayesinde ülkenin notu hâlâ yatırım yapılabilir düzeyde bulunuyor.

İrlanda notu şu anda riskli olarak görülen seviyenin üç basamak üzerinde yer alıyor. Eğer ülkenin notu “çöp (junk)” seviyesine inerse, piyasadan borçlanma maliyetleri yükselecek. Bununla birlikte, ellerinde yüksek kredi notlarına sahip ülkelerin tahvillerini tutmak isteyen yatırımcılar, ellerindeki İrlanda tahvillerini satmayı daha çok isteyecek.

Bununla birlikte, diğer kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s ve Standard and Poor’s da İrlanda’nın not görünümünü negatife çevirmişti. Moody’s İrlanda’nın kredi notunu Aa2 olarak belirlemişti. İzleme sürecinin sonunda ülkenin notunun birkaç basamak düşebileceği yönünde tahminler yapılıyor.

Diğer yandan Fitch ülkenin not görünümünü durağan olarak belirledi.

PİYASADA TEPKİ SINIRLI KALDI
Bu haberin euro üzerinde büyük etkisi olmadı. Londra’da sabahki işlemlerde dolar karşısında 1.3209’dan işlem gören euro, açıklamanın ardından 1.32’ye geriledi. Tahvil ve risk primleri piyasalarında da büyük tepkiler görülmedi.

İrlanda’nın 10 yıllık tahvilleriyle, 10 yıllık Alman gösterge tahvilleri arasındaki getiri farkı, Çarşamba günkü seviyelere kıyasla fazla değişiklik göstermedi. İrlanda tahvillerini sigortalamak için ödenen risk primlerinde de hafif bir artış görüldü.

Fitch’in üç basamaklık indirime rağmen, İrlanda’nın kredi notu şu anda BBB- kredi notuna sahip Yunanistan’dan daha yüksek. Yunanistan, Avrupa’yı etkisi altına alan borç krizinin ilk patlak verdiği ülkeydi.

*Bu yazı Wall Street Journal’da, “Fitch Downgrades Ireland” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonet/16492186.asp?gid=303

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir