FED’den ‘zayıf dolar’ hamlesi

Dünyanın anlı şanlı ekonomistlerine, piyasa uzmanlarına, ABD Merkez Bankası’nın (FED) 6 ay içerisinde 180 derece ters bir noktaya savrulacağı söylenseydi, kahkahalarla ‘dalga mı geçiyorsunuz’ derlerdi. Oysa, 19 Haziran Çarşamba günü FED’den çıkan mesajlar, ekonomistlerin beklentilerinin de üstünde ‘yumuşama’ mesajlarıyla dolu. FED Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin 8’i ‘vallahi 2019’da bile faiz indirebiliriz’ derken, 8’i ‘2019’u pas geçeriz’ dedi. 1üye ise, ‘radikal’ davranıp, ‘faiz artışı’ deyivermiş. 2020 için ‘faiz indiririz’ diyen üye sayısı 9.

FED yetkilileri; ABD ekonomisinde, manşet ve çekirdek enflasyon açısından bir hareketlenme beklemiyor; büyüme ılımlı devam ediyor; istihdam piyasası iyi; ama, yatırımların temposunda bir yumuşama söz konusu. Yani, ‘saha koşulları’ olası ‘faiz indirimi’ için müsait. Gel gelelim, FED yetkililerinin 2020 sonuna kadar, 0,25 puandan iki kez, toplamda 0,50 puan faiz indirimi sinyali Başkan Trump’ı kesmez. Hatta, FED yetkililerinin ‘olası’ faiz indirimi sinyalini öne çıkararak ‘gölgede’ bıraktıkları, ‘FED’in bilanço küçültmesinin aynen devam edeceği’ yönündeki duruşu Trump’ın kesin kızdıracak.

Zaten, Trump da, FED’den kendisini tatmin edecek ölçüde para politikasının ‘yumuşatılması’na yönelik kuvvetli bir sinyal beklemediğinden, Beyaz Saray avukatlarının FED Başkanı Powell’in görevden nasıl alınabileceği hususunu araştırdığı yönünde ‘haberler!’ de el altından sosyal medyaya sızdırılıyor. Powell ise ‘4 yıllık görev süremin sonuna kadar buradayım’ sinyali vermeyi ihmal etmedi.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin