Fed Tutanakları – (20.11.2019)

Düşük enflasyon faiz indirim kararını doğruluyor-22:27

ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 29-30 Ekim tarihli toplantısına ait tutanaklar yayımlandı.

Tutanaklarda, “Çoğu üyeye göre düşük enflasyon faiz indirim kararını doğruluyor. Önemli değişiklik olmadığı sürece indirim sonrası faiz uygun seviyede. Fed üyelerine göre negatif faiz ABD için uygun bir araç değil. Bir çok üye enflasyon beklentilerinin daha fazla düşmesinden endilşeli. Bazı üyeler hazine bonosu alımlarının daha yavaş olmasını tercih etti. Birçok üye repo operasyonlarını potansiyel olarak yararlı gördü” ifadelerine yer verildi.

Küresel yavaşlamanın ABD ekonomisine zarar verme riskinin öne çıktığı belrtilen tutanaklarda Fed’in küresel yavaşlama ve düşük enflasyona karşı sigorta olarak faiz indirdiğ, birkaç üyenin orta vadede durgunluk olasılığının azaldığını belirttiği, bazı üyelerin düşük enflasyonun geçici olduğunu değerlendirdiği, faiz indirimini destekleyen bazı üyelerin kllpayı karar verdikleri yüksek kurumsal borçluluğa yönelik risklerin konuşulduğu vurgulandı.

Bloomberg HT
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN