Fed Tutanakları – (05.07.2018)

Fed’in 13 Haziran’da faizlerde 25 baz puan artış gerçekleştirdiği toplantısının tutanakları açıklandı

Fed tutanakları: Ticaret politikasında yoğunlaşan risk görüyoruz

Fed 12-13 Haziran’da gerçekleştirdiği toplantısının tutunaklarıyla, Fed kademeli faiz artışını, ticaret savaşından ileri gelen risklerin yükseldiğini doğrulamış oldu.

Tutanaklarda, pek çok FOMC üyesinin ticaret politikasında belirsizlik ve riskin yoğunlaştığını gördüğü belirtildi. Ayrıca bazı üyelerin bu tarz bir belirsizlik ve riskin iş dünyasının beklentileri ve yatırım harcamaları üzerinde negatif etkisi olabileceğini düşündüğü aktarıldı.

Toplantı tutanaklarında şu ifadelere yer verildi:

“Üyeler genellikle şimdiden güçlü ekonomi ve orta vadede yüzde 2 hedefini karşılaması beklenen enflasyonla, kademeli faiz artışına devam etmenin uygun olabileceğini değerlendirdi”

Ticaret savaşının olumsuz etkileri

Fed yetkilileri, vergi kesintileri ve artan hükümet harcamalarıyla ekonomiyi istikrarlı bir yolda tutmaya çalışıyorlar. Öte yandan bazı yetkililer ekonomik görünümde yukarı yönlü risk oluştuğunu ifade etti. Tutanaklarda, Fed guvarnörlerinin yükselen ticaret geriliminin iş yatırımlarını düşürdüğüne dair işaretleri yakından takip ettikleri bildirildi. Yatırımlar birinci çeyrekte ABD ekonomisinin büyümesine büyük katkı sağlaması nedeniyle önem arz ediyor.

Fed, 13 Haziran’da 25 baz puanlık faiz artırımına giderek federal fonlama oranını yüzde 1.75 – 2.00 seviyesine yükseltilmiş ve faiz artışında medyan beklentisi bu sene için toplamda 4’e çıkmıştı.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin