Fed Tutanakları – (03.01.2020)

Fed toplantı tutanakları: Önemli değişiklik olmadıkça faizler uygun kalmaya devam edecek

Fed’in 10 – 11 Aralık’taki toplantısına dair tutanaklar yayımlandı. Tutanaklarda görünümde önemli bir değişiklik olmadıkça faiz oranlarının uygun kalmaya devam edeceği belirtildi.

Çoğu üye aşağı yönlü risklerin arttığını ancak son aylarda bazı risklerin ise yumuşadığını bildirdi. Ticaret geriliminin ve sert Brexit riskinin azaldığına dikkat çekildi. Repo ihalelerinin en azından Nisan’daki vergi dönemi boyunca gerekebileceği vurgulandı.

Bazı Fed yetkilileri faizleri düşük seviyelerde tutmanın risk oluşturduğuna dair endişelerini dile getirdi, finans sektöründe dengesizliklere yol açabileceği ifade edildi.

Tutanaklarda ayrıca dünya ekonomisindeki ve küresel enflasyondaki zayıflığın Fed’in yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşması için zorluk oluşturduğu belirtildi.

Fed Aralık ayı toplantısında seri faiz indirimlerine ara vermiş ve faizleri değiştirmeyerek % 1.50 – % 1.75 aralığında bırakmıştı. Açıklamada “Komite şu anki para politika duruşunun ekonomik aktiviteyi, güçlü istihdam piyasasını desteklemek için uygun olduğu görüşünde” ifadelerine yer verilmişti.

Bloomberg HT
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN