FED kuyruğu dik tutsa da

Küresel ticaret ve kur savaşlarının yanı sıra, küresel jeopolitik gerginliklerin de tırmandığı son bir yılda, dünyanın önde gelen merkez bankalarının küresel zorluklardan ve olumsuzluklardan ülke ekonomisini korumak adına önemli bir rota değişikliği gösterdikleri ifade edilebilir.

Bu konuda, göreve geldiği ilk günden itibaren, Almanya ve Hollanda gibi ‘tutucu’ ülkelerin baskılarına rağmen, Avrupa’yı belirli bir büyüme dinamizmi içinde tutabilmek için ‘genişletici’, ‘destekleyici’ para politikası konusunda ısrarını sürdüren ender merkez bankası başkanı Mario Draghi’ydi.

Bu dönem içerisinde, İngiltere, İsviçre, Kanada, Japonya, Çin, Avustralya, Hindistan merkez bankaları ‘genişletici’ para politikası patikasına yakın durmayı tercih ettiler veya bu yöne doğru meyil ettiler. Ancak, ABD Merkez Bankası’nın (FED) 2018’in şubat ayı başına kadar başkanı olan Janet Yellen’ın kararlı tutumuyla, FED ‘sıkılaştırıcı’ para politikası geçiş anlamında, 2018’de 4 kez faiz arttırmasının yanı sıra, bilanço küçültme adımlarını da devam etti. Bu nedenle, tam bir yıl önce, küresel finans piyasalarının profesyonelleri ve finans kurumlarının ekonomistleri 2019’da FED’in parasal sıkılaştırmayı kararlı adımlarla sürdüreceğine ve diğer merkez bankalarının da önünde sonunda bu adımlara ayak uydurmak zorunda kalacaklarına kanaat getirmişlerdi.

Bu nedenle, euro-dolar paritesinin 2019 yılının sonbaharında 1,05 dolara kadar gerileyeceği, altın fiyatlarının güçlü dolar karşısında varlık gösteremeyeceği dillendiriliyordu.

Bir yılın sonunda, anlı şanlı uluslararası finans kurumlarının neredeyse tümü ‘ters köşe’ oldular, ‘ofsayt’a düştüler.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin