FED Kararı Değerlendirmesi / İntegral Forex – (27.04.2016)

Fed Global gelişmeleri daha ılımlı görüyor…

ABD Merkez Bankası Fed faizlerini beklentilere paralel değiştirmedi ve %0.25-%0.50 aralığında sabit bıraktı. Piyasalarda faiz artırımı beklentisi zaten hemen hemen hiç yoktu. Bu nedenle burada bir sürpriz yok. Karar metnini incelediğimizde Küresel gelişmelerin ekonomik gelişime risk oluşturduğu yönündeki ibarenin kaldırılmış olduğunu görmekteyiz. Bu durum Fed global gelişmeleri öncekine oranla risk unsuru olarak görmüyor şeklinde algılanabilir. Ancak karar metninde global ekonomik gelişmelerin yakından takip edileceği yine belirtilmiş. Bu normal. Bunların dışında karar metninin genel tonlaması bir önceki ile hemen hemen aynı kalmış. Özellikle enflasyona yönelik düşüncelerde değişiklik yok. enflasyonun %2 hedefinin altında seyrettiği ve bunda enerji fiyatlarının etkili olduğu yine vurgulanmış. Politika faizinin bir süre düşük seviyelerde devam edeceği yine metinde var. Sonuç olarak genel piyasa algısını ciddi oranda etkileyecek bir metin değil. Bu metinin ardından Haziran ayına yönelik faiz artırımı beklentilerinin yükselmesi beklenmemeli. Yine datalar yakından izlenecek, her veri değerlendirmeye alınacak. 9 oya karşı 1 itiraz ile alınan kararda yine Kansas City Fed Başkanı Esther L.George karara itiraz eden üye olmuş. Önceki toplantıda da itiraz etmişti ve 25 baz puan faiz artırımı istemişti. Yine istemiş.

Sonuç olarak Fed mesajlarının piyasalardaki mevcut algıyı ciddi oranda değiştirecek bir etkisi olması beklenmemeli. Varlık fiyatları bundan önceki genel aralıklarında dalgalanmaya devam edebilir. Haziran ayına yönelik de faiz artırım beklentilerini etkileyici ölçüde bir metin değil. EURUSD paritesinde 1.1230-1.1350 aralığını, Altında 1225-1260 aralığını izlemeye devam ediyoruz. Global gelişmelere yönelik ılımlı yaklaşım petrol fiyatları açısından sınırlı olumlu olabilir. Genel yaklaşım gelişen ülkeler için olumlu olabilir. Gelişen ülkelere yönelik mevcut ılımlı rüzgarın devamını sağlayabilir. Bu durum içeride USDTRY’nin 2.88 seviyesinin üzerine yükselmesini zorlaştırabilir. Ancak 2.81 seviyesinin altına düşürecek çapta bir rüzgar yaratır mı izlemekte fayda var.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin