FED Kararı – (30.07.2014)

Fed, iki gün süren toplantının bugün sona ermesinin ardından para politikasını açıkladı. Fed tahvil alım programını beklendiği gibi aylık 35 milyar dolardan 25 milyar dolara indirdi. Programın Ekim 2014’te sona ermesi bekleniyor.

Fed, ekonominin yeniden hız kazanmasına rağmen iş gücü piyasasının durgun seyrettiğini belirtti. Fed, bilançosunu rekor seviye olan 4.41 trilyon dolara yükselten tahvil alım programında indirime gitmeye devam etti.

“Farklı iş gücü göstergeleri, iş gücü kaynaklarının önemli bir kısmının piyasa dışı kaldığını gösteriyor” açıklamasını yapan Federal Açık Piyasa Komitesi, “Enflasyonun yüzde 2’lik hedefin altında kalma olasılığı bir miktar zayıfladı” ifadelerine yer verdi.

Janet Yellen başkanlığındaki Fed yetkilileri, 2006’dan bu yana ilk kez faiz artırımının zamanlamasını tartışmaya açtılar. Son dönemde ABD’de işsizlik beklentilerden daha hızlı düşerken, enflasyon da yüzde 2’lik hedefe doğru ilerliyor.

Bugün açıklanan ABD büyüme verilerinin olumlu karşılanmasına karşın Fed Başkanı Janet Yellen, iş gücü piyasasındaki sorunlara ve düşük ücretlere yönelik endişelerini dile getirdi.

Fed üyeleri, tahvil alım programının ölçülü adımlarla düşürüleceğini ve faiz oranlarının bir süre daha düşük kalacağı mesajını yineledi.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir