FED Kararı – (29.04.2014)

Federal Açık Piyasa Komitesi faiz oranlarını sabit bıraktı.

Toplantının ardından karara ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

-Fed faizleri 0,25% seviyesinde sabit tuttu

-Fed faiz kararını oybirliğiyle aldı

-Ekonomik büyüme üzerindeki kış şartlarından kaynaklı etki geçici

ABD Merkez Bankası Fed yetkilileri, ilk çeyrekte kötü hava koşullarından kaynaklanın yavaşlamanın kısmen geçici etkileri yansıttığını söyledi.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nden (FOMC) bugün yapılan açıklamada “Ekonomik büyüme kış aylarında yavaşlayarak, kısmen geçici faktörleri yansıttı. İstihdam artış hızı yavaşladı ve işgücü kaynaklarının eksik kullanımı fazla değişiklik göstermedi” ifadeleri yer aldı.

FOMC yetkilileri, bu yıl 2006’dan bu yana ilk kez bu yıl faiz artırmayı beklediklerini ifade ederken, bu kararın veriye göre belirleneceğini söylediler. Bugün açıklanan veriye göre ABD ekonomisinde büyüme ilk çeyrekte neredeyse durdu.

Açıklamada “Üretim ve işsizlik büyümesi ilk çeyrekte yavaşlasa da, komite doğru politikalarla ekonomik faaliyetin ılımlı bir düzeyde büyümesini beklemeye devam ediyor” denildi.

Fed istihdam piyasasındaki iyileşmenin arttığının görülmesi ve enflasyonun yüzde 2’lik hedefe doğru yükseleceğine güvenebildikleri takdirde faiz artışı yapacağı taahüdünü yineledi. Fed’in açıklamasına muhalefet eden üye olmazken, enflasyonun yakın vadede bu düşük seviyelerde kalacağı ve komite enflasyonun orta vadede yüzde 2’ye ulaşacağı beklentileri dile getirildi.

Fed Mart ayında faiz artışı öncesinde sabırlı olacağı yönündeki taahhüdü kullanmamış, ancak yıl sonu faiz tahminlerini indirerek, piyasaları rahatlatmıştı. Piyasalar ABD’den gelen ve başta tüm beklentilerin altında kalan Mart ayı istihdam verisinin olduğu zayıf verileri ve Fed’in bu hamlesini faizlerin büyük olasılıkla Eylül veya daha sonraki bir toplantıda artırılabileceği şeklinde yorumlamıştı.

Bloomberg HT – CNBCe

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir