Fed Faiz Kararı Yorumu / Tera Yatırım – (15.06.2022)

Fed: 75 baz puan faiz artışı ve enflasyonla yoğunlaşan mücadele…

Fed, bu hafta oluşan yeni beklentilerle uyum göstererek faiz oranlarını yüzde dörtte üç oranında artırdı – 1994’ten bu yana en büyük artış – ve bu yıl agresif bir şekilde yürüyüşe devam edeceklerinin sinyalini vererek, tahmin edemedikleri aşırı enflasyonu dizginlemek için sert önlemlere başvurdu. Kırk yılın en hızlı fiyat artışlarını (Nisan ayı yıllık PCE enflasyonu %6,2) öngörmediği ve buna yanıt veremeyecek kadar yavaş olduğu için eleştirilen Powell ve arkadaşları federal fon oranı için hedef aralığı %1,75’e çıkararak fiyatları soğutma çabalarını yoğunlaştırdılar.

Fed açıklamasından öne çıkan noktalara bakacak olursak;

  • Fed gösterge faiz oranını 75 baz puan artırarak – 1994’ten bu yana en büyük artış – %1,5-1,75 aralığına yükseltti.
  • Yeni noktasal tahminler Mart ayına göre keskin bir artış gösterdi ve federal fonlama oranı hedefi yıl sonuna kadar %3,4’e yükseldi – bu yıl 175 baz puan daha sıkılaştırma anlamına geliyor – ve 2024’te %3,4’e düşmeden önce 2023’te %3,8 olarak öngörüldü; Mart ayında önceki tahminler bu yıl için %1,9, 2023 ve 2024 için %2,8 idi. Beş yetkili, %4’ün üzerinde bir federal fon oranı öngörüyor. Vadeli işlem piyasalarındaki traderlar, yaklaşık %4’lük bir terminal oran üzerine fiyatlandırma yapıyorlardı.
  • Federal Açık Piyasa Komitesi, “hedef aralığında devam eden artışların uygun olacağını” tahmin ediyor. FOMC, “enflasyonu %2 hedefine geri döndürmeye güçlü bir şekilde bağlı olduğunu” belirten bir satır ekliyor ve FOMC’nin “enflasyonun %2 hedefine geri dönmesini ve işgücü piyasasının güçlü kalmasını beklediğini” söyleyen önceki dili kaldırıyor.
  • Ekonomik tahminler, işsizlik oranının 2022 sonunda %3,7’den 2024’te %4,1’e yükselmesinin beklendiğini gösterdi. İşsizlik oranı 2023 için ise %3,5’ten %3,9’a revize edildi.
  • Büyüme tahminleri, Mart ayındaki %2,8 ve %2,2’den 2022 ve 2023’te %1,7’ye geriletildi.
  • Fed yetkilileri hala enflasyonun 2023’te önemli ölçüde düşmesini bekliyor. Politika yapıcılar PCE göstergesinin bu yıl, Mart projeksiyonlarındaki %4,3’ten daha yüksek olarak %5,2 artacağını tahmin ediyor. Çekirdek PCE revizyonları yukarı yönlü olarak 2022 için %4,1’den %4,3’e getirildi. 2023 için ise %2,6’dan %2,7’ye revize edildi.
  • 1 Haziran’da yürürlüğe giren bilanço küçültme yolunu yineleyerek tahvil portföyünü ayda 47,5 milyar dolar küçültecek ve Eylül’de kesintileri 95 milyar dolara yükseltecek.
  • Genel ekonomik aktivite, ilk çeyrekteki düşüşün ardından toparlanmış görünüyor. İş kazanımları son aylarda güçlüydü ve işsizlik oranı düşük kaldı.
  • Ukrayna’nın Rusya tarafından işgali, muazzam insani ve ekonomik zorluklara neden oluyor.  İstila ve buna bağlı olaylar, enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı ve küresel ekonomik aktivite üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaktadır.
  • Bu eyleme karşı oy kullanan Esther L. George, bu toplantıda federal fon oranı hedef aralığını 0,5 puan artırarak %1-1/4 ila %1-1/2 arasında yükseltmeyi tercih etti.

Bu revizyonlar Fed’in faiz artışlarının durgunluğa neden olmasını değil, ekonomiyi belli ölçüde yavaşlatmasını beklediğini gösterdi. Yani yumuşak inişli bir senaryo üzerinde duruluyor. Ancak bu yumuşak iniş öngörüsü Mart ayındaki daha iyimser tahminlere göre biraz daha ılımlı seviyelere doğru revize edildi. Fed’in resmi hedefinin yaklaşıl üç katında olan ve politika kontrolünün hedefe, resesyon yaratmadan, indirmeye çalıştığı bir enflasyon var.

Rusya ve Çin kaynaklı ekonomik riskler ve enflasyon kaynakları yine dışsal etkenler olarak politika açıklamasında kendine yer bulurken, ekonomik görünüme ilişkin riskler yakın vadeli büyüme tahminlerindeki kayda değer revizyonlar eşliğinde yansıma bulmuş durumda. Burada da genel olarak Mart tahminlerine kıyasla daha ayakları yere basan bir yaklaşım olduğunu belirtebiliriz. Bugün zayıf perakende satış verilerinin ardından Atlanta Fed de yayınladığı tahmin güncellemesinde 2Ç22’de 2022’nin reel GSYİH büyümesi için tahminini 8 Haziran’daki %0,9’dan 15 Haziran’da %0’a düşürdü.

İkinci bir dört yıllık dönem için Senato onayını henüz almış olan Powell, Fed’in enflasyonla mücadele güvenilirliğini yeniden tesis etmekle uğraşırken siyasi ve mali otorite de yükselen yaşam maliyetlerinin sonuçlarıyla başa çıkmak zorundalar. Fed, para politikası nezdinde görevinin bilincinde olduğunu göstermek noktasında bu yıl daha hızlı bir sıkılaşma patikası belirlemiş durumda. Bunu yaparken de stagflasyondan kaçınması da gerekecek. Bu yılki sert patika da bu nedenle gelecek yıl aynı şekilde öngörülmüyor. Fed’in tahminleri bu senenin geri kalanı için toplamda 175 bps işaret ediyor. Vadeli fonların fiyatlaması Temmuz döneminde de 75 bps faiz artış ihtimalini ön plana koymakla beraber Fed’in faiz artışlarını da illa ki simetrik dağıtması gerekmiyor. Eğer bir 75 bps de Temmuz’da gelecekse bu projeksiyonlara göre kalan 3 toplantıda 100 bps’lik hareket alanı daha kalıyor. Fed, bu hamlelerin oranını verilerdeki duruma göre değerlendirecek. Mayıs TÜFE’si nasıl ki haftalardır süregelen 50 bps beklentisini 75’e revize ettirdiyse, bundan sonra da verilerin yönlendireceği fikirler söz konusu olacaktır. Tabii bu toplantıda, piyasanın da 2 günde beklentilerini revize ettiren ne gibi görüş değişikliklerinin oluştuğunu ve bunun perspektifini de üç hafta sonra tutanaklarda göreceğiz.

Faiz projeksiyonlarındaki revizyonlar her yıl için yukarı doğru, ancak uzun vadeli oranın %2,5 seviyesinde olması şöyle bir yol haritası çıkarıyor: Fed bu yıl hızlı ir sıkılaştırma yapıp, gelecek sene ile beraber patikayı yataylaştırıp durağanlaştıracak, 2024’te ise ölçülü bir gevşeme yapacak. Faiz, öngörülen patikanın son evresinde QE döneminin bariz üzerinde kalacak, bu evre ve zamanda da ekonomik değişkenlerin (%2 hedefle uyumlu enflasyon, dengeli büyüme, düşük işsizlik) dengede olduğu varsayılan nötr faiz oranı geçerli olacak (ne çok sıkı, ne çok erken). QE uygulanırken artırılmak istenen ekonomik aktivite faizlerin düşük kalmasını gerekli kılıyordu, QT uyguladığımızda da sadece politikayı normalleştirmeyi değil, aynı zamanda enflasyonu da düşürmeyi hedefliyoruz. Bu nedenle QT evresinde de hızlı bir şekilde faizleri artırıp, dengeleri bulduğumuzda da faiz oranlarını optimal bir orta noktada bırakıyoruz.

Kaynak:  Tera Yatırım