Fed Faiz Kararı Yorumu / Tera Yatırım – (14.12.2022)

Fed: Aralık politika toplantısından sonra yeni nokta grafiği…

Fed, beklendiği gibi politika faizini 50 baz puan artırdı ve federal fonlama oranı bandını %4,25-4,5 seviyesine getirdi. İlk konuyu bu şekilde baz senaryo dahilinde hallettiğimize göre asıl meseleye bakalım: Asıl ele alacağımız konular, öngörülen tavan faiz oranının nasıl hareket ettirileceği ve faiz oranlarının belirlenen tavan seviyesinde ne kadar süre kalacağı şeklindeydi. Faiz oranlarını, daha düşük hızda da olsa artırma gereği inatçı görünümlü yüksek enflasyonu düşürmek amacı taşıyor.

Bunun için ekonomik tahminlerin gelecek enflasyon ve istihdam üzerindeki yoğunlaşmasına bakmak da ileriye dönük para politikası patikası hakkında fikir verici nitelikte elbette. Ücret artışlarından kaynaklanan enflasyon etkisinin sönümlenmesi için istihdam piyasasının durgunlaşması ve buna bağlı olarak talep hareketlerinin gerilemesi gerekmektedir. Fed, ekonomik soğumayı dikkate alarak enflasyonu düşürme denklemini oluşturacak ve buna göre optimal faiz oranlarını belirlemek istiyor.

Fed açıklamasından öne çıkan noktalara bakacak olursak;

• Kurul, para politikasının enflasyonu zaman içinde %2’ye çekecek kadar kısıtlayıcı bir duruş sergilemesi için hedef aralığında devam eden artışların uygun olacağını öngörmektedir.
• Fed üyeleri politika faizinin 2023 sonunda %5,1, 2024 sonunda %4,1 ve 2025 yılında %3,1 olmasını bekliyor. (Önceki Eylül projeksiyonları 2023: %4,6, 2024: %3,9 ve 2024: %2,9)
• Faiz kararı bir konsensüs şeklinde alındı (şerh koyan yok, en kolay geçen kısım).
• Büyüme beklentileri 2023 için %0,5 (Eylül: %1,2) ve 2024 için %1,6 (Eylül: %1,7) oldu.
• İşsizlik oranının 2023 ve 2024’te %4,6’ya çıkması öngörülüyor (Eylül tahminleri 2023 ve 2024: %4,4).
• PCE enflasyonu 2023 yılında %3,1 (Eylül: %2,8) ve 2024’te %2,5 (Eylül: %2,3) olarak bekleniyor.

Fed’in Aralık Nokta Grafiği… Kaynak: Federal Reserve, Bloomberg

ABD merkez bankasının faiz oranları patikasına ilişkin görünümünü belirtmek için kullandığı Fed’in nokta grafiği, federal fon oranı için medyan 2023 tahmininin %5,1’e yükseldiğini gösteriyor. 2024 sonu tahmini ise %4,1. Böylesi bir 2023 öngörülen patikası ise hem tavan faiz oranını beklenen eşik üzerine az da olsa yerleştirdi, hem de faizlerin burada kalma süresi bakımından ilk faiz indiriminin zamanlamasını da muhtemelen 2023 ötesine gönderdi. Bu da ABD enflasyon verileri sonrasındaki iyimserliğin yerini, işi bırakmayan bir Fed algısına itebileceğini gösteriyor. Beklenenden daha şahin bir anlayış hakim.

Powell’ın açıklamaları bu noktada önemli elbette. Faiz yürüyüşü bitmediği vurgusu var. Öte yandan Fed’in daha yavaş yürüyüş yapması içinde bulunulan enflasyon patikası ve kümülatif sıkılaşmanın sonuçlarının analiz edilmesi açısından daha uygun. Enflasyon düştükçe politika yapıcılar gittikçe birikimli sıkılaştırmanın işe yaradığını daha çok düşüneceklerdir.

Sonuç olarak, eylemlerin etkilerini gözlemlemek isteyen bir Merkez bankası duruşu faiz artışlarının ivme kaybetmesi anlamına gelmekle beraber, yeterince kısıtlayıcı oranların geçerliliği yönlendirmesi itibariyle tavan faizin daha üst seviyelerde oluşma ihtimali var. Verilere bağlı olarak dinamik gelişmeleri izlemek zorundayız ve bir anlamda beklediğimiz çekimser yaklaşım bu konuda geçerli.

Kaynak: Tera Yatırım