FED Faiz Kararı Yorumu / Tera Yatırım – (11.12.2019)

Fed beklemeye geçti…

Fed beklendiği gibi faiz oranlarında değişiklik yapmadı ve fonlama oranını %1,5 – %1,75 aralığında tuttu. Fed’in açıklamaları ve aksiyonları yakın gelecekte yeni bir faiz aksiyonu görmeyeceğimiz şeklindeki iletişimi devam ettirmekte… Tabii Fed’in faizleri 3 defa üst üste indirdikten sonra, yani faiz aksiyonlarını bir eğilime dönüştürdükten sonra yeni duruşunun faizleri sabit tutma yönünde olmasında en başta ekonomideki mevcut resimde başarılı olduklarını düşünmeleri yatıyor. Sıkı iş gücü piyasası koşulları, artan ekonomik aktivite ve güçlü talep seviyesi ekonominin güçlü tarafları iken, halen sınırlı kalan enflasyon baskıları işin henüz başarılmamış kısmı olarak görünüyor.

FOMC üyelerinin faiz projeksiyonlarını gösteren nokta grafiği “dot plot” 2020’nin ilk bölümünde bir artış veya indirimin çok düşük ihtimal olduğunu gösteriyor. Fonlama oranı için medyan beklentiler 2019  (2019 zaten bitti) ve 2020 için %1,6 seviyesinde (yani faiz aksiyonu yok), 2021 için %1,9 seviyesinde (yani 2021’de faiz artışı öngörülüyor) ve 2022 için ise %2,1 seviyesinde… Tabii bütün bu tahminlerin Eylül toplantısındaki projeksiyonların altına geldiğini belirtmekte fayda var.

Büyüme tahminlerinde değişiklik yok. Komite 2019’u %2,2 ile bitirmeyi öngörürken, sonraki yılların büyüme tahminleri sırasıyla %2, %1,9 ve %1,8 seviyesinde.. Enflasyon beklentilerinde ise düşüş var. Çekirdek PCE bu sene için Eylül ayındaki %1,8’den %1,6 seviyesine düşürülürken, 2020’de %1,9 ve sonraki yıllar için %2… Ana göstergelerde zaten ekonomik aktivite sağlıklı seviyede ve işsizlik 50 yılın dibinde iken zayıf kalan kalemin enflasyon olduğu görülüyor. Fed’in yaklaşımında herhangi bir gelişme yok. Başta ticaret savaşı (ki orası muhtemelen daha kötüye gidecek) olmak üzere riskleri değerlendirmeye alan Fed, önceki aylarda yaptığı indirimlerin ekonomiyi desteklediğini düşünüyor ve bu noktada ekonomik göstergeler Fed’in U dönüşü yapacak şekilde fikrini değiştirecek derecede olmadığı sürece mevcut duruşun devam ettirilmesi beklenecektir. Yani Fed’in aksiyona geçmesi için ya risklerin (mesela ticaret savaşı) ekonomik risk dengesini bariz şekilde aşağı çekmesi (bu senaryoda faiz indirimi eğilimine geri döner), ya da enflasyonun gaza basması (bu sefer de faiz artırmak durumunda olacak) gerekecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN