Fed Faiz Kararı Yorumu / İntegral Yatırım – (16.09.2020)

Fed risklerle savaşıyor

Amerika Merkez Bankası (Fed) Eylül ayı toplantısında faizde değişikliğe gitmedi ve faizleri yüzde 0 – 0.25 hedef bandında bıraktı. Piyasalar Fed’den faiz onuşunda bir aksiyon beklemiyordu. Dolayısıyla piyasa bu konuda bir sürpriz yaşamamış oldu.

Ekonomik projeksiyonda en dikkat çekici nokta bu yıl sonu büyüme verisinin yüzde 6.5 daralmadan yüzde 3.7 daralmaya revize edilmesi oldu diyebiliriz. Özellikle dünyada devam eden salgın dikkate alındığında bizce bu agresif bir revizyon olmuş. Yapılan teşvikler ve atılan adımlar küçülmenin yönünde kısmaya neden olmuş gibi görünüyor. İşsizlik oranında görece aşağı yönlü beklentiler ve enflasyonda ise yukarı yönlü beklentiler bulunuyor. 2020 yılı için işsizlik oranı yüzde 9,3’ten yüzde 7,6,’ya ve enflasyon beklentileri ise yüzde 0,8’den yüzde 1,2’ye revize edilmiş.

Hatırlanacağı üzere 27 Ağustos’ta Jackson Hole toplantısında Fed Başkanı Powell önemli açıklamalarda bulunmuştu. Fed’in artık ortalama yüzde 2 enflasyonu hedefleyeceğini açıklayan Powell, istihdam için ise sayısal bir hedef ortaya koymayarak, “Maksimum istihdam geniş tabanlı ve kapsayıcı bir hedef.” ifadesini kullanmıştı. Bu strateji değişikliği karar metnine yansımış. Anlaşılan o ki maksimum istihdama yakın yerlere kadar faizlerde bir değişiklik olmayacak gibi görünüyor.

Fed 2023 yılına kadar faizlerde değişikliğe gitmeyeceği yönünde sinyal vermiş oldu. Bu Fed’in güvercin yapısının devam edeceği anlamına geliyor. Dolayısıyla bir süre daha küresel piyasalarda zayıf dolar algısı sürebilir. Bu bizim ve GOP’lar için olumlu. Ancak zayıf dolar ve düşük faiz ortamı sürecinde biz bundan faydalanamadık. Kendi iç dinamiklerimizdeki zayıflık bizi biraz daha negatif ayrıştırdığını belirtmekte fayda var.

Ayrıca karar metninde belirsizlik ve risklere de oldukça fazla yer verilmiş. Powell’ın konuşmasının ana temelinin de bunlar üzerine inşa edileceğini düşünüyoruz.

Fed’in tutumunda radikal bir değişiklik var ancak piyasa buna yabancı olmadığından radikal bir fiyatlama yapmadı.

Karar metninden sonra piyasa reaksiyonu oldukça zayıf oldu. Dolar endeksi 93 çevresindeki hareketini sürdürdü. EURUSD 1.1850’den 1.18’e geri çekildi. Ons altında kısmı geri çekilme var. Ancak piyasa reaksiyonu için Powell konuşmasını izlemekte ayda var.

Kaynak: İntegral Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN