Fed Faiz Kararı Yorumu / Ahlatcı Yatırım – (16.09.2020)

FED FOMC Kararları

Fed beklenen Eylül ayı faiz kararını açıkladı. “Ortalama enflasyon” hedeflemesinin açıklandığı toplantının ardından gerçekleşen ilk kararda faizler yine değişmeden sabit bırakıldı.

Noktasal tahminlere göre 2023 yılına kadar faizlerde artış beklenmezken yüzde 2 enflasyon ve istihdamda azami seviye yakalanana kadar faizlerin sıfıra yakın tutulacağı belirtildi.

Fed’in 2020 için haziran ayındaki yüzde 6.5 daralma tahmini yüzde 3.7’ye revize edilirken, 2021 ve 2022 yılları için yüzde 5 ve 3.5 olan büyüme beklentisi de sırasıyla yüzde 4 ve yüzde 3’e düşürüldü. İşsizlik tarafında 2020 için yüzde 9.3 olan beklenti 7.6’ya çekilirken, 2021 ve 2022 beklentileri de 1 puan aşağı çekildi. Uzun vadeli medyan işsizlik beklentisi ise yüzde 4.1’de tutuldu.

Fed’in karar metninde ABD ekonomisinde gidişatın virüse olduğu ve varlık alımlarına mevcut hızda devam edileceği yinelendi.

FOMC toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen FED başkanı Jerome Powell, ekonomik aktivitenin ikinci çeyrekte görülen seviyelerden toparlandığını, işletme yatırımlarında iyileşme işaretleri gördüklerini ve genel olarak ekonomik aktivitenin pandemi öncesi seviyelerin oldukça altında olmaya ve patikanın belirsiz olmaya devam ettiğini söyledi. Pandemiden etkilenen sektörlerde zayıf talebin tüketici fiyatlarını aşağı çektiğini ifade eden Powell, enflasyonun bu nedenle Fed’in hedefinin altında seyrettiğine dikkat çekti ve ekonomik görünümün oldukça belirsiz olduğunu belirtti.

Ekonomide tam toparlanma, insanlar aktivitede bulunmanın güvenli olduğuna inanana kadar muhtemel değil diyen Powell, izlenecek patikanın aynı zamanda hükümetin tüm parçalarının alacakları politika kararlarına bağlı olacağını söyledi. Buna ilave olarak ellerindeki araçların tamamını kullanma taahhüdümüzü devam ettiriyoruz ifadesini kullandı.

Powell, ilk açıklamalarını Jackson Hole’da yaptığı enflasyonun bir süre için yüzde 2 hedefinin ılımlı şekilde üzerinde olmasını amaçladıklarını basın toplantısında da yineledi. Powell, para politikası araçları yanında diğer toplantılarda da olduğu gibi tam toparlanmayı sağlamak için doğrudan mali desteğe ihtiyaç olabileceğini ve ekonomik aktivitenin pandemi öncesine dönmesi biraz zaman alabileceğini söyledi.

Powell’ın vurguladığı ifadelerden birisi ise ortaya koydukları yönlendirmenin güçlü olduğunu düşündüklerini söylemesi oldu. Virüs konusunda kullandığı ifadeler arasında ise bir aşının genel kullanıma sunulmasına kadar ekonominin gerçekten zorlanan alanlarının olacağını belirtmesi yer aldı. Powell’ın konuşmasında muğlak kalan konu ise enflasyonun ne kadar süre ile %2 seviyesi üzerinde kalmasına izin verecekleri oldu.

Kaynak: Ahlatcı Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN