Fed Faiz Kararı Değerlendirme / İntegral yatırım – (01.08.2018)

30 Temmuz’da başlayan ve 1 Ağustos’ta sona eren Fed FOMC toplantısında piyasa beklentisine paralel olarak faizlerde her hangi bir değişikliğe gidilmedi.

Federal fonlama oranı beklentilere paralel şekilde yüzde 1.75 – 2.00 seviyesinde bırakıldı. Faiz kararı 8 – 0 olarak oy birliği ile alındı. Toplantıda sürpriz yok.

Bu toplantıda Fed Başkanı J. Powell’ın konuşması ve ABD ekonomisinin ileriye yönelik gösterge projeksiyonları yayınlanmadı. Klasik, basın toplantısız bir FOMC olarak piyasada sakin karşılandığını söylemek mümkün.

13 Haziran Fed toplantısında açıklanan faiz kararı metninde ufak tefek değişiklikler bulunmakta. Karar metninde ekonomik aktiviteler için kullanılan “sert” ifadesi “kuvvetli” olarak revize edildi. 2. Çeyrek ABD büyümesinin %4.2 oranında gelmesi ve enflasyonun %2 seviyesine yakınsaması bu değişiklikte etkili olmuşa benziyor.

Diğer yandan istihdam piyasasının güçlenmeye devam ettiği vurgusu korunmuş ancak işsizliğin düşük seviyelerde olduğu da belirtilmiş. Haziran ayında %3.8 seviyesinden %4 seviyesine yükselen işsizlik oranının bu açıklamada payı var.

Haziran ayı toplantısında açıklanan noktasal grafikte politika yapıcılar 2018 yılında dört faiz artırımını savundular. Piyasalar Eylül ve Aralık ayında faiz artırımı beklentisinde yoğunlaşıyor. Bu toplantı çoğunlukla ekonomik verilerin güçlü gittiğini savunuyor.

Toplantı sonrasında finansal piyasalarda önemli bir değişiklik bulunmuyor. Dolar endeksi 94.50 sınırında kalmaya devam ederken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 3 seviyesinin hemen altındaki görünümünü koruyor.

Dolar/TL Fed toplantısı öncesi bazı kaynaklar tarafından ABD’nin Türk kişi ve kurumlara yapacağı yaptırım haberleri ile 5.01 seviyesini görmesi sonrası 4.98 seviyesinde bulunmakta. Ons altın gün içi gördüğü seviye olan 1220$’da sakin. Euro/Dolar 1.1670 seviyesinde yatay. Fed toplantısı piyasalar açısından fiyatlanmadı denilebilir.

DOLAR/TL’DE YÖN NE OLUR? UZMANINDAN ÜCRETSİZ DESTEK ALMAK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin