FED Faiz Kararı – (03.03.2020)

Fed 50 baz puan faiz indirdi-18:36

Fed politika faizini 1,75-1,50 aralığından 1,00-1,25 aralığına çekti. ABD Merkez Banaksı (Fed) politika faizinde 50 baz puanlık indirime gitti.

Fed, aşkın rezervlere uygulanan faizi de 50 baz puan indirerek 1,50’ye indirdi. Fed’den yapılan açıklamada kararın oybirliği ile alındığı ifade edilirken, “ABD ekonomisinin temelleri sağlam kalmaya devam ediyor ve Fed gelişmeleri yakından izliyor ve genişlemeyi desteklemek için uygun politikayı sürdürecek” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “Koronavirüsüm ABD ekonomisi için gelişen riskler oluşturduğu vurgulanırken virüs riskleri nedeniyle faiz indirimine gidildiği belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Bloomberg HT’ye telefonla bağlanan Garanti BBVA Yatırım Araştırma ve Yatırım Danışma Koordinatörü Tufan Cömert, “Piyasalarda Fed’in faiz indirimine gideceği konuşuluyordu. Burada bakmamaız gereken şey bunun yansımalarının nasıl olacağı. Powell’ın açıklamalrında bunun cevabını bulacağız ancak çok önemli bir açıklama yapacağını düşünmüyorum. Koronavirüsün etkilerini önden yüklemeli telafi etmek adına hamle yapıldı şeklinde kısa bir açıklama var. Bu açıklamanın çok ötesine geçeceğini zannetmiyorum. Ancak burada hepimizin izleyeceği, Nisan ya da Haziran’daki toplantı döneminde Fed’in böyle bir şey yapıp yapmayacağı olacak. Bunun bize yansımasına bakacağız ancak bu durum bizi dolar tarafında 6,00 TL’nin altına götürecek bir haber değil. Bizi daha çok ilgilendiren konu dünyada yeniden genişleyen para politikasıyla beraber jeopolitik risklerin azalması olacaktır” yorumunu yaptı.

Bloomberg HT
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN