Fed Faiz Karar Yorumu / İntegral Yatırım – (29.01.2020)

Fed’den sürpriz yok

Fed piyasa beklentisine paralel olarak politika faizini değiştirmedi ve %1.50-1.75 aralığında sabit bıraktı. Piyasalar açısından sürpriz bir karar değil. Dolayısıyla piyasadaki ilk tepkilerde oldukça sınırlı hareketler izleniyor. 2020 yılının ilk faiz kararı oy birliği ile alındı.

Fed’in karar metninde bir önceki toplantı metinlerinde olduğu gibi istihdam piyasasının güçlü olduğu ve enflasyonun hala hedefinin altında kaldığı tekrarlanmış. 2019 yılının son toplantısında yayımlanan karar metniyle bu karar metni arasında çok az değişiklik olduğu dikkat çekiyor. Aralık ayı karar metninde  hanehalkı harcamaları için güçlü ifadesi ılımlı olarak değiştirilmiş. İşletme sabit yatırımlarının ve ihracatın zayıf olmaya devam ettiği ifadeleri korunmuş. Gecelik repo operasyonları en azından Nisana kadar devam edeceğini, global gelişmeleri ve enflasyonu takip ettiklerini belirti.

Fed’in rezerv fazlasına ödenen faiz olan IOER’i yüzde 1,55’ten 1,6’ya ve ters repo faizini yüzde 1,45’ten 1,50’ye yükseltti. Bu en dikkat çeken gelişmelerden bir tanesi olmuş denilebilir. Bunun dışında Fed kararında oyun değiştirici önemli bir gelişme yok gibi görünüyor.

Şimdi gözler TSİ 22:30’da konuşma yapacak Fed Başkanı Powell’da olacak. Muhtemelen soru cevap kısmında Çin’de yankılanmaya devam eden corona virüsünün etkilerinin artamaya devam etmesi halinde para politikası adımlarına ilişkin sorular gelecektir. Piyasa bu cevaba göre şahin ya da güvercin algı oluşturabilir.

Karar metninin ardından son altın 1570$’dan 1572$’a oldukça sınırlı hareket etti. Euro/Dolar’da önemli bir değişiklik bulunmuyor. 1.10 seviyesinde inatçı hareketler var. DolarTL kurunda işlemler 5.96’nın üzerinde geçmekte. Piyasa Fed kararını yatay karşıladı denilebilir. Gözler Powell’ın konuşmasında olacak.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN