Fed Faiz Artırımı Yorumu / GCM Menkul – (26.09.2018)

Fed faiz artışlarına devam edecek, nötr faiz oranlarına yaklaşılıyor…

Fed faiz artışlarına devam edecek, nötr faiz oranlarına yaklaşılıyor…

Fed beklendiği gibi federal fonlama oranını 25 baz puan artırdı ve faizi %2.25 seviyesine çıkardı. Aralık ayına dair bir faiz artışı sinyali daha veren Fed, enflasyon ve diğer göstergeler ilişkin görüşlerinde ise bir değişikliğe gitmedi. 2019 için 3 faiz artışı hedefleniyor, uzun vadeli fonlama oranı beklentileri ise %2.9’dan %3’e yükseldi. En önemli nüans değişikliği, politika açıklamasında para politikasına dair “destekleyici” ifadesinin kaldırılması oldu, bu da Fed politikalarında normalleşme olgusunu kuvvetlendirmekte. Ekonominin güçlü olduğuna dair yönlendirme Fed tarafından devam ettiriliyor, bu da sıkılaşma patikası içerisinde devam edileceğini göstermekte…

Fed açıklamasını sürpriz olarak okumuyoruz, USD’nin ilk başta karar vermiş olduğu reaksiyon da bununla alakalı. ABD ekonomisi daha fazla faiz artırımını kaldırabilecek bir ekonomik büyüme ivmesine sahip, bu nedenle gelen açıklamaları beklentinin çok dışında bulmuyoruz. Ancak para politikasında “destekleyici” ifadesinin artık kullanılmıyor oluşu orta vadede Fed sıkılaşma beklentilerine dayanak olacağından daha uzun vadede USD ve ABD tahvil getirileri anlamında daha yüksek seviyeleri görmemiz anlamına gelebilir. Bu, en sabit tabirle fonlama oranının artık uzun vadeli nötr oranına yaklaştığının bir kanıtı… Politika açıklamasında “ekonomik faaliyetin güçlü bir oranda yükseldiği” ve “hem manşet hem de çekirdek enflasyonun”% 2 civarında kaldığını söyleyen, öncekilerden gelen dilin büyük bir kısmı tekrarlandı. Bu da Fed’in faiz oranlarını yükseltmeye devam edeceğini gösteriyor.

Enflasyonun Fed hedefi olan %2 seviyelerini normalleştirme aşamasında olması, Fed’in de artık geniş para politikası rotasından çıkarak daha normal para politikaları uygulama aşamasına getirmektedir. 2019 yılı Fed’in nötr faiz oranlarına doğru hareketi gerçekleştireceği bir dönem olacak. Aralık’ta beklenen faiz artışından sonra fonlama oranı %2.5 seviyesine geliyor, 2019 için tahmin edilen 3 faiz artışı ile de %3.25 seviyesine gelinmiş olacak. Enflasyon beklentilerinde major değişim yok, büyüme beklentileri Haziran’a göre daha yüksek ve istihdam piyasasına bakıldığında da işsizlik oranının önümüzdeki 2-3 yıllık periyotta uzun vadeli sürdürülebilir işsizlik oranı (Fed halen doğal işsizlik oranını %4.5 olarak görmektedir) seviyelerinin altında kalacağı öngörülmektedir. Son belirttiğimiz faktör, enflasyon momentumunun desteklenmesi açısından kritik öneme sahip. Powell da konuşmasında Philips eğrisini telaffuz etti, daha uzun vadede enflasyon gelişmeleri hedefler doğrultusunda ilerlemeye devam edebilir. Ekonomik aktivitedeki güçlenme de şu anda bu mevcut enflasyon momentumu açısından destekleyici bir görüntü sergiliyor.

Fed’in faiz artırımlarına mevcut ivmesiyle devam etmesini bekliyoruz. Parasal sıkılaşmanın hızı ve bu yıl yakalanan yüksek büyüme oranları önümüzdeki yıl ekonomik büyümede bir miktar ivme kaybına neden olabilir ve buna ticaret gerilimleri gibi dışsal faktörleri eklediğimizde halen aşağı yönlü risklerin devam edeceği öngörülebilir. Bunun Fed’in para politikası rotasında minör de olsa değişiklik yaratıp yaratmayacağına ilgili dönemde bakma şansımız olur. Powell konuşmasında ticari gerilimlerle ilgili keskin bir yorum yapmadı ve bunun Fed’in kontrolünde olan bir faktör olmadığını belirtti. Aralık’ta yüksek ihtimalle bir faiz artışının daha geliyor olması ve gelecek yıla 3 faiz artırımı beklentisiyle giriliyor olması, Fed’i varış noktasına biraz daha yaklaştırıyor. Enflasyon, daha fazla faiz artırımı ve bunun sıklığına / hızına karar verecek ana faktör olmaya devam edecek.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin