Fed Doları Bozguna Uğrattı / Forex Koçu – (16.03.2016)

Fed Doları Bozguna Uğrattı

Fed beklentilere paralel olarak politika faizini %0.25 – %0.50 bandında sabit bıraktı. Nokta tablosunda ise 2016 yılı içerisinde 4 değil 2 faiz artışını işaret eden güncelleme sonrası piyasalarda dolar satışları geliyor.

Karar metninde çok fazla güncelleme olmamakla birlikte Yellen ve arkadaşları temkinli tutumunu sürdürmüşler. Ekonomik büyümede ilk çeyrekteki hızlanma kabul edilmekle birlikte sabit özel sektör yatırımları ve net ihracattın zayıf olduğunu belirtiyor Fed.

Karar metninde istihdamdaki iyileşmenin devam ettiğine ve enflasyonun son aylarda yükseldiğine fakat %2.00’lik hedefin hala altında olduğuna dikkat çekilmiş. Global ekonomik ve finansal gelişmelerin risk yaratmaya devam ettiğini dile getirerek global risklere de atıf yapan Fed enflasyonun yakın vadede düşük kalacağını fakat düşük enerji fiyatlarının ve ithalat fiyatlarının geçici etkilerinin ortadan kalkması ve istihdamdaki iyileşmenin devam etmesi ile birlikte orta vadede %2’lik hedefe doğru yükselişin başlamasını bekliyor.

Ekonomik projeksiyonlara baktığımızda 2016 büyüme beklentisinin %2.4’den %2.2’ye, 2017 beklentisinin %2.2’den %2.1’e revize edildiğini 2018 beklentisinin ise %2.0’de sabit bırakıldığını görüyoruz. İşsizlik oranı beklentileri ise 2016 ve 2017 için %4.7’de sabit kalırken 2018 tahmini %4.7’den %4.5’e indirilmiş. Enflasyon tahminlerinde ise çok önemli bir değişiklik dikkat çekmiyor.

Son zamanlarda global piyasalarda yaşanan iyileşmeye karşı Fed hala global riskler konusunda endişeli. Büyüme, istihdam ve enflasyondaki iyileşme kabul edilmiş fakat ihracat ve özel sektör yatırımları ile ilgili değerlendirmesi önceki kadar iyimser değil hatta kötümser.

Yani dolar boğalarını Haziran faiz artışı konusunda heyecanlandıracak herhangi bir yönlendirme yok karar metninde. Hatta Fed değil şahince şahinimsi bir algı yaratmaktan bile olabildiğince kaçınmış. Bu nedenle de dolar üzerinde büyük bir baskı görüyoruz kararların ardından.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN