Fed Bej Kitap Raporu – (30.05.2018)

Fed/Bej Kitap: ABD “üretimin toparlanmasıyla” kısmi olarak büyüdü

Fed’in 12 şubesinden gelen analizlerle hazırlanan rapora göre, ABD “üretimin toparlanmasıyla” kısmi olarak büyüdü. Fed, ücretlerdeki artışın pek çok bölgede düşük düzeyde kaldığını açıkladı.

Fed’in Bej kitap raporunda, üretimin “güçlü bir biçimde” ilerleme kaydederken, istihdam ve fiyatların hafif de olsa yükselmeye devam ettiği belirtildi. Raporda, “Üretim eyaletlerin yarısından fazlasında hızlandı ve bölgelerin üçte birinde üretim faaliyetleri güçlü” olarak belirtildi.

Rapor, Fed’in 12-13 Haziran’daki toplantısında faiz artışı durumunu destekleyebilir. İtalya’daki politik kriz borç piyasasını bulandırırken,toplantıdan faiz artışı kararı çıkacağı ihtimali hala yüzde 90 üzerinde bulunuyor. Fed’in 2018’de toplamda 3 ya da 4 kez faiz artışı gerçekleştirmesi bekleniyor.

Harcamalar yumuşak kaldı

Bej Kitap raporunda, dönem boyunca tüketici harcamalarının “yumuşak” kaldığı ve otomotiv satışlarınındaki yataylaşma sebebiyle harcamaların engellendiği belirtildi. Ayrıca raporda “uluslararası ticaret politikasındaki belirsizliğe” ilişkin endişelere yer verildi ve “yakın zamanlı ekonomik görünüm genel olarak iyimserdi” açıklaması yer aldı.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin