Faz senkronizasyonu, kur manipülasyonu

İktisat Bilimi’nde ‘faz farkı’, ‘faz etkisi’ başlıklarının makro ekonomik analizdeki yeri, akademisyenler arasında önemli bir tartışma konusudur. Dünya ve Türkiye Ekonomisi’nde gözlenen gelişmelerin, daralma ve genişlemelerin ne ölçüde bir ‘gecikme’yle makro ekonomik dengelere yansıyacağı; aynı şekilde, ülkelerin ekonomi yönetimleri tarafından alınan tedbirlerin de yine makro ekonomik dengelere ne ölçüde bir ‘gecikme’yle yansıyacağı önemli bir analiz alanıdır.

Ekonomistler bu konuda kendi aralarında tam bir mutabakat içerisinde olamazken, bankaların, finans kurumlarının ve derecelendirme kuruluşlarının analistlerinin bir ülkenin makro ekonomik dengeleri, ülkenin para biriminin değeri, enflasyon ve cari dengenin ne olacağı konusunda bu derece ‘kesin’lik içeren tespit, yorum ve iddialarda bulunmaları, akademi camiasında ‘teknik küstahlık’ olarak değerlendirilir.

Hindistan’dan Rusya’ya, Brezilya’dan Güney Afrika’ya, Çin’den Avustralya’ya, Endonezya’dan Meksika’ya, Arjantin’den Fransa’ya, Kanada’dan Türkiye’ye, bu tür analiz raporlarında ‘teknik küstahlık’ düzeyine sıklıkla yönelen, haddini aşan ve aşırı yönlendirici yönüyle ‘manipülasyon’ çizgisine dayanan, regülatör kurumların ‘kırmızı çizgileri’ni defalarca aşan binlerce örnek gösterebiliriz.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin