Faizleri Başkan Erdoğan değil, Joe Biden belirler

Sevgili Başkanım Erdoğan sayesinde para politikasında öngörülebilirlik 2 ayda bitti. Perşembe günü (Bugün) kritik TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı var, Başkanım Erdoğan TOBB’a gaz veriyor: “Yüksek faizden kurtulacağız. Asla fikir değiştirmem, enflasyonun sebebi faizdir”.

Haliyle, kurşundan yağılmış balon gibi düşen dolar canlandı. Bazı zenginler döviz bozduruyordu, “Ne me lazım” deyip emirlerini geri aldılar. Herkes dolar/TL call opsiyonu almaya başladı. “Çünkü”, diye düşünüyor geleneksel akıl “Erdoğan bu ay Naci Ağbal’a müdahale etmezse, gelecek ay eder”.

Bu düşünce genelde doğrudur, ama özelde yanlış. Naci Ağbal Perşembe faiz indirmez, hatta bir görüşe göre 50 puan kadar artırabilir. Başkanım Erdoğan herhalde Şubat-Mart gibi faiz topuna girmek ister, ama giremez, girdirmezler. Türkiye’de artık faizi Joe Biden belirliyor.

Bu gizli gerçeği ifşa etmeden önce, 2 adet çok ilginç görüşü sizinle paylaşmak isterim, çünkü canım öyle istiyor ve Jagne kırmızı kartı hak etmedi.

Önce değerli Yeni Şafak ekonomi köşe yazarı Şahap Kavcıoğlu’na kulak verelim: (“2021 yılının ilk PPK toplantısında faiz artırımı olacak mı?” başlıklı makalesinden alıntıdır)

“Bilindiği gibi TCMB, başkan değişikliğinden sonra sadeleştirme yönünde ilk olarak 475 baz puanlık faiz artırımına gitmişti. Hemen sonraki PPK toplantısında 200 baz puan artırıma gitmesiyse, bankaların faizleri yükseltmesine yaramaktan başka bir fayda sağlamadı. Netice itibariyle, bankalardaki yerleşik kişilerin toplam döviz hesaplarındaki artış devam ederek büyüklüğü 235,9 milyar dolar oldu. Diğer taraftan 8 Ocak haftasında TCMB’nin brüt rezervleri 644 milyon dolar azalışla 92,6 milyar dolara, net rezervleriyse 59 milyon dolar azalışla 13,5 milyar dolara indi”.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN