Faizde düşüş beklentisi

Cem Şengezer – 02.04.2015

Faizde düşüş beklentisi içinde olmayı gerektiren nice sebep mi var ? Yoksa bu sürecin bir döngüsü mü var ? Sebep ve sonuçları hikayelere bağlarsak, hikayesiz kalınca söyleyeceklerimiz kalmaz. Halbuki sayıların dili ve anlattıkları süreksizlik taşımaz. Önce geçmişle kendimizi güncelleyelim: “Rakamla ifade edelim: 120 haftalık ortalama 8.15 seviyesinden geçmektedir: 8.00 altına gelmesini beklemeliyiz. “.

İlgili son yazımızda bunu belirtirken aşağı yönlü beklentimizi vurgulamış olduk . Ocak ayında 6.58 seviyesi görüldü ve yükseliş başladı: mart ayında 9.04 seviyesi görüldü. Adeta bir eşik seviyenin altından başlayan hareket üstünde devam etti. Bu eşik seviyenin tarifi okuyucuya göre değişebilir. Ocak ayından mart ayına gelene dek 120 günlük ortalama altında başlayan hareket üstünde devam ederek sonlandı. Bu ortalamayı eşik seviye olarak görebiliriz. Son durumda ortalama 8.16 seviyesindedir ve faizlerin bu seviye altına düşmesi beklenebilir.

Bu ortalamayı eşik seviye olarak kabul edersek ne kadar altına düşebilir ? Geçmişdeki sapmalar sonucu eşik seviyeden 1 puan altı görülmüştür. Bu da demektirki “faizler 7.00 seviyesine ilerleyebilir”.

Bir başka açıdan bakalım: haftalık bazda 2014 yılının ilk çeyreği çok hızlı yükseliş göstermişti. Sonraki çeyreklerin haftalarında düşüşler görüldü ve yıl geneli adeta “0” toplam ile bitti. Bu yılın ilk çeyreği de benzer durumadır: haftalık bazda sert yükselişler görüldü. Öyleki: 6 haftalık değişimlerin toplamı 2 puan üstünde olmuştu. Bu durumun karşılanmasını bekleyebiliriz, yani düşüş ile dengelenme olacaktır.

Kabaca 6 haftalık dönemde haftalık değişimlerin toplamını 1.5 puanlık düşüş olarak beklemekteyiz.

Son söz: gerek haftalık, gerekse günlük matematik hesaba göre 7.00 seviyesini beklemekteyiz.

Cem Şengezer’in tüm yazıları için: Para Analiz

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir