Faiz neden düşer?

Cem Şengezer – 05.07.2015

Faiz neden düşer? Buna cevabı geçmiş hareketlere bakarak veriyoruz. Geçmişte oluşan dalgalanmalar, yataya yakın gelişmeler ve diğer oluşumlar gelecek için belirleyici olmaktadır. Seçim öncesinde de faiz için düşüş yönlü beklentimiz vardı. Halen de koruyoruz. Panikle geçen birkaç hafta sonrasında gevşemeyi görmekteyiz. Eylül 2014 haftasında görülen 10 seviyesi üstü, nisan-mayıs-haziran haftalarında tekrarlandı ama geçilemedi. Bu derece yüksek zorlayıcı harekete rağmen “kalıcılık” yaşanamıyor olmasını değerlendiren siyasi analistler olacaktır. Yani faiz neden yükselmiyor ? Siyasi kargaşanın arkasında bilinmeyenler varsa neden ön plana getirilmiyor ? Gariptir: asimetrik bilgi dolu dünyada yaşadığımızı biliyoruz. Yine de bu kadar sık denenen 10 seviyesinin aşılamamasını ekonomi açısından görüp de açıklamanın zor olduğunu da unutmayalım. O yüzdendirki matematik açıdan bakmak daha doğru olacaktır. Sonuçta “faiz lobisi” de para kazanma derdi içinde değil midir ? Diğer piyasalar için de faizin bulunduğu seviyelerin “kaldıraç etkisi” olduğunu da her zaman not etmek gerekir. Olası bir seçim durumunda seçmen davranışı ne yönde etkilenebilir?

durum analizi:

– 120 haftalık ortalama, temel belirleyicimiz olsun: bu ortalamadan aşırı sapmalar tepki veya dönüşler getirir. Böylece piyasa “normalleşir”.
Bu ortalamanın uzun süre aynı yönde hareket göstermesi dönüş şiddetini ve olasılığını yükseltir.

– ana trend dalgalıdır: 120 haftalık ortalama 2015 yılı içinde hızlı yükseliş gösterdiği için düzeltmeler dalgalanma yaratacaktır.

– ocak – mart 2014 döneminde 120 haftalık ortalamadan aşırı pozitif kopma gösterdiği için düşüş baskısı sürmektedir.

tahminsel analiz:

– ana trend belirleyicisi 120 haftalık ortalama 2015 bahar dönemiyle birlikte yükselişe geçti , bununla beraber yükseliş görüldüğü için düzeltme beklenebilir

– ana trend dalgalanmasının azalması için uzun haftalar sürecek yatay hareket beklenmelidir: 9.00 – 9.25 bandı uygun olabilir.

– sonrasında ise yükseliş yönlü düzeltmeler (normalleşmeler) geçmişe göre daha sert geçebilecektir.

Cem Şengezer’in tüm yazıları için: Para Analiz

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir