‘Ezber bozan’ demokrasi dersi

Yüzde 85’e yakın bir oy kullanma oranıyla tamamlanan 2019 yerel seçimleri, Türkiye’nin demokrasi kültürünün derinliği adına, yine uluslararası düzeyde saygınlık uyandıran bir sandığa sahip çıkma becerisini tarihe not düşürdü.

Hatırlatalım, son 10 yılda Avrupa ülkelerinde oy kullanma oranları ortalaması yüzde 77’den yüzde 62’ye, Latin Amerika’da yüzde 54’lere gerilediği bir dünyada, Türkiye’nin yüzde 84-88 aralığında oy kullanma oranlarıyla ardı ardına seçimleri ve referandumları geride bırakması, uluslararası yatırımcıların önlerine konan uluslararası finans kurumlarının ve düşünce kuruluşlarının raporlarındaki iddiaları, yakıştırmaları, algı manipülasyonlarını da anlamsızlaştıran, değersizleştiren bir başarı.

Türk halkının ‘siyasi istikrar’ noktasında oyunu bu derece dirayetle kullanması, bu kadar çekişmeli bir seçimin sabahında, Türkiye’nin üretime, ihracata, işine, gücüne aynı azimle devam etmesi, uluslararası yatırımcıların kendilerine dikte edilmeye çalışılan ‘Türkiye algısı’nı sorgulamalarını ve Türkiye’ye yatırım fikrine ‘mesafeli’ durma kararlarını hızla gözden geçirmelerini sağlıyor. Türk halkının feraseti ve basireti, her defasında uluslararası çevrelere ‘ezber bozan’ bir demokrasi dersi verdirmekte.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin