Europap Tezol Kağıt’ın halka arzına 10 milyar TL talep geldi

Deniz Yatırım liderliğindeki halka arz büyük başarı ile tamamlandı.

Temizlik kağıtları sektörünün güçlü üreticisi Europap Tezol Kağıt’ın halka arzı tamamlandı. Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da TEZOL koduyla işlem görecek olan Europap Tezol Kağıt’ın halka arzına 30 kat talep gelirken, halka arzda toplam 121 bin 838 yatırımcıya satış gerçekleştirildi.

Europap Tezol Güçlü Talep İle Borsa İstanbul’a Geliyor

Europap Tezol Kağıt’ın halka arzı büyük başarıyla tamamlandı. DenizYatırım liderliğinde 33 kurumdan oluşan konsorsiyum aracılığı ile 8-9-10 Eylül tarihlerinde pay başına 13,87 TL fiyattan talep toplayan şirketin arzına yatırımcılardan 30 kat talep geldi. Borsa İstanbul’a güçlü talep ile ‘merhaba’ diyecek Europap Tezol Kağıt’ta, halka açıklık oranı yüzde 24 ve halka arz büyüklüğü 333 milyon TL oldu.

1.000 Adet ve Altındaki Başvurular En Yüksek Payı Aldı, 1.001 Adet ve Üzeri Başvuru Grubuna 100 Kat Talep Geldi

Halka arzda 1.000 adet ve altındaki başvuru grubuna satılan 14 milyon pay için 3,3 kat talep toplandı ve yaklaşık %30 oranında karşılanma gerçekleşti. 1.001 adet ve üzerindeki başvuru grubuna satılan 6 milyon paya karşın 102,3 kat talep toplandı ve yaklaşık %1 oranında karşılanma gerçekleşti. Kurumsal Yatırımcılara satılan 4 milyon paya karşılık 14,1 kat talep toplandı. Bu şekilde halka arzın %58’ini 1.000 adet ve altında başvuru yapan 110 bin 816 yatırımcı aldı.

Borsa İstanbul’a Güçlü Bir Şirket Daha Geliyor

Halka arz sonuçlarını değerlendiren DenizBank Özel Bankacılık ve Yatırım Grubu Genel Müdür Yardımcısı Cem Önenç : “İstikrarlı karlılığı, güçlü finansal görünümü ve %50’ye yakın ihracatı ile yüksek ilgi gören Europap Tezol Kağıt’in halka arzına aracılık etmekten büyük gurur duyduk.” diye konuştu.

Önenç “Halka arz edilen 20 milyon adet paya gelen yüksek talep nedeniyle, ek satışa konu 4 milyon pay da dahil ederek 24 milyon adet pay satıldı. Halka arzda temel hedeflerimiz yaygınlık ve güçlü talep idi. Bu amaçla DenizYatırım tarafından tasarlanan dağıtım sistemini kullandık ve gösterilen ilgi sayesinde iki hedefimize de ulaştık. Europap Tezol Kağıt’a ve ortaklarına bize duydukları güven, yatırımcılara da gösterdikleri ilgi için teşekkür ediyorum” dedi.

121 Bini Aşkın Yatırımcıdan Talep

Önenç, “333 milyon TL büyüklüğündeki Europap Tezol Kağıt halka arzında 10 milyar TL’lik talebin 121 bin 838 yatırımcıdan gelmesinin de önemli olduğunu düşünüyoruz. Öngördüğümüz gibi 1.000 adet ve altında başvuran yatırımcılar talebin karşılanma oranı açısından avantajlı oldu. Böylece arzu ettiğimiz gibi tabana yaygın bir dağıtım gerçekleştirdik” dedi.

Önenç “Kurumsal yatırımcılardan da büyük ilgi gördük. Kurumsal Yatırımcılara satılan pay adedinin 14,1 katı talep geldi. Bu seviyede Kurumsal Yatırımcı talebi olması hissenin önümüzdeki dönemdeki sağlıklı fiyat oluşumunda çok önemli bir unsur olacak.” diye konuştu.

‘Binlerce Yeni Ortağımıza Hoş Geldiniz’

Europap Tezol Kağıt Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Tezol, “Şirketimizin faaliyetleri, iş modeli ve finansal sonuçlarını beğenerek bize ortak olan binlerce ortağımız oldu. Düzenli olarak büyüyen ve önemli karlılığa sahip şirketimizin artık yüz bini aşan yeni ortağı olmasının heyecanını yaşıyoruz. Her zaman yatırımlarla büyüdük, büyürken istikrarlı karlılığımızı ve finansal yapımızı da koruduk. Artık yeni ortaklarımız ile birlikte büyüyeceğiz” dedi.

Temettü Oyuncusu Olma Hedefindeyiz

Ersin Tezol, “Yıllardır sürdürdüğümüz temettü dağıtma anlayışımızı, halka arzdan sonra da devam ettireceğiz. Buna ilişkin kar dağıtım politikamızı da oluşturduk. Borsa İstanbul’un önemli temettü oyuncularından biri olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
Halka Açık Şirket Statüsü Global Oyuncu Olma Vizyonumuzda Önemli Rol Oynayacak
Tezol, “Halka açık şirket statüsünde olmanın işimize ve iş birliklerimize ivme kazandıracağına ve global oyuncu olma hedefimize yüksek katkı sağlayacağına inanıyoruz. Halka açılma ile kurumsallaşmada bir adım daha ileri gideceğiz” diye konuştu.

Hisselerimizin Yaygın Satışından Mutluluk Duyuyoruz

Tezol, “Halka arzımıza 30 kat ve 10 milyar TL talep gelmesinin yanında 121 bini aşkın yatırımcının katılması da bize gurur verdi. Onların güvenini boşa çıkartmamak için, şirketimizi daha üst seviyelere ulaştırmak için çalışacağız” şeklinde konuştu.
DenizYatırım başta olmak üzere tüm konsorsiyum üyelerine, halka arzımıza gösterilen ilgiye çok teşekkür ediyor, yeni paydaşlarımıza ‘aramıza hoş geldiniz’ diyoruz.” dedi.