EURO/DOLAR’da yön ne olur?

Onur Erkan Yıldız – 31.01.2017

ABD seçimleri ile birlikte piyasalarda birtakım değişiklikler olduğu çok açık. Piyasalarda yatırımcılar, Avrupa Merkez Bankası’nın mevcut tahvil alım planının bitmesinden kısa bir süre sonra, Ocak 2018’e kadar faiz oranlarını yükseltme olasılığını %50 olarak değerlendiriyor. 25 Ocak 2018’deki Avrupa Merkez Bankası toplantısı için öne sürülen EONIA: Euro Interbank Offered Rate (Bankalararası gecelik faiz oranı) forward’ının, % -0,35’e kıyasla 5 baz puan daha, % -0,30’a yükseldiği görülüyor. Bu durum faiz artırım beklentilerinin gelecek yılın başında gerçekleşeceğine yönelik tahminlerin de artmasına neden oluyor. Halbuki daha birkaç ay önce parite de 1.00 seviyelerinin çok yakın olduğu konuşuluyordu.

Peki neler değişti?

Son zamanlarda Avrupa’da enflasyonda toparlanmaların olduğu gözden kaçmıyor ki bugün gelen veride de Avrupa Bölgesi’nde enflasyon %1.8 ile beklentinin üzerinde geldi. Bu durum, gelecek aylarda da devam edecek parasal genişleme programı dahilinde ivmesini sürdürecek olursa, enflasyon beklentilerinde de artış yaratarak EURUSD’de yükselişleri beraberinde getirecektir. Avrupa tarafında enflasyon ve büyüme odaklı gelişim, Trump riskleriyle Amerikan varlıklarından kaçıp yeni dayanak arayan fonları avroya yönlendiriyor. Diğer bir neden, 2017 yılının ilk çeyreğinde Trump belirsizliklerinden kaynaklı olarak Amerikan dolar endeksinde ralli yaşanmasına pek ihtimal verilmiyor. Bunlar, yine Euro’ya olan talebi artırabilecek önemli bir olasılık.

Bu noktada tek takip edilecek konu Trump’ın mali politikalarının yerine gelmesiyle birlikte oluşacak bütçe açıklarının yaratacağı enflasyondaki hızlanma ve bunun da FED’i daha fazla faiz artırımına yönelteceği. Trump’ın bu politikalarının etkisi en iyi ihtimalle bu yılın ikinci çeyreğinde etkili olmaya başlayabilir. Son durumda FED’in ilk faiz artırım tarihi olarak ise Haziran ayı %48 olasılıkla fiyatlanıyor. Donald Trump etkileriyle 2017 yılı için 3 faiz öngördüğünü açıklayan FED, Trump’ın politikalarında hedefine ulaşamaması ihtimalinde zor günler geçirebilir.

ABD seçimleri sonrasında artan risk iştahının etkisiyle özellikle gelişmiş ülke tahvil faizlerinde ralli yaşanmıştı. Fakat ABD 10 yıllık tahvil faizi yükselişlerini %2.60 seviyesinde sınırlayıp, bu seviyelerde istikrar sağlarken Avrupa bölgesi tahvil faizlerinde ralli devam etti. Almanya 10 yıllıkları son bir yılın, İtalya ve İspanya 10 yıllıkları ise son iki yılın tarihi zirvelerini test ettiler. Tahvil faizlerinde yaşanan bu yükselişler, Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme politikası sonrasında gerçekleştirebileceği hızlı faiz artırımlarının iyiden iyiye konuşulmasını sağlıyor.

Almanya 10 yıllık tahvil faizleri

İtalya 10 yıllık tahvil faizleri

Kısa vadede EURUSD’de 1 USD = 1 EUR  eşitliğine gelinmesi şu aşamada mümkün değil görünmekte ve ilk çeyrek için EURUSD forward’larında 1.1160’a kadar işlemlerin gerçekleştiği gözleniyor. Orta vadede EURUSD için yön yukarı görünüyor diyebiliriz. FED faiz artırım kararları akabinde ise bu yıl Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırım ihtimalleri daha fazla konuşulmaya başlanabilir. Bu da uzun vadede yine EURUSD için pozitif görünüm demek olacak.

Onur Erkan Yıldız
Venbey Yatırım

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin