Eurobond Piyasaları Haftalık Bülteni / İnfo Yatırım – (27.09.2021)

Piyasa Gelişmeleri

Küresel hisse senedi endeksleri, Çinli Evergrande şirketi kaynaklı olumsuz haber akışı ile birlikte geri çekilmeler yaşamıştır. Çin Hükümeti’nin yerel yönetimlere Evergrande şirketinin olası iflasına yönelik hazırlıklı olmaları çağrısı da satışları artırmıştır. Küresel ölçekte artan riskler ve önde gelen merkez bankalarının beklenenden daha önce faizleri yükselteceği beklentileri, tahvil faizleri üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır.

Geçtiğimiz hafta takip edilen verilerde, ABD’de Salı günü açıklanan konut izinleri ve cari denge verilerinin beklentilerden olumlu yönde ayrıştığı gözlenmiştir. Çarşamba günü takip edilen FOMC Toplantısı’nda ise faizlerde herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Cuma günü açıklanan yeni konut satışları verisi ise beklentilerin oldukça üzerinde açıklanmıştır. Euro Bölgesi’nde ise Perşembe günü takip edilen imalat ve hizmet PMI rakamları beklentilerin altında açıklanmıştır.

Bu haftaya yönelik ekonomik takvim incelendiğinde ise, ABD’de Pazartesi günü dayanıklı tüketim malları siparişleri, Salı günü ticaret dengesi, Çarşamba günü Fed Başkanı Powell’ın konuşması, Perşembe günü yılın ikinci çeyreğine yönelik büyüme rakamları ve Cuma günü ISM imalat PMI rakamı takip edilecektir. Avrupa tarafında ise, Pazartesi günü ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması ve Cuma günü Euro Bölgesi’ne ait tüketici enflasyon rakamları yakından izlenecektir.

Raporun tamamı için tıklayın.

Kaynak: İnfo Yatırım Eurobond Piyasaları Haftalık Bülteni