Eurobond Piyasaları Haftalık Bülteni / İnfo Yatırım – (23.08.2021)

Piyasa Gelişmeleri

Küresel Faizler (10 yıllık, USD) CDS Puanları (5 yıllık, USD) Türkiye CDS (5 yıllık) Küresel hisse senedi endeksleri, geçtiğimiz hafta boyunca yaşanan sert satışların ardından haftanın son işlem gününde toparlanma çabasına girmiştir. Özellikle, Çin’de Covid-19 salgını kaynaklı vaka sayılarında görülen artış; piyasalarda volatiliteyi artırmaktadır. Cuma günü başlayacak ve iki gün sürecek olan Jackson Hole Toplantısı’nda ise, yatırımcılar Fed Başkanı Powell’dan gelecek mesajları yakından takip edecektir.

Geçtiğimiz hafta takip edilen verilerde, ABD’de Salı günü açıklanan perakende satışlar verisi beklentilerin altında gelirken; sanayii üretim verisi ise piyasa beklentisinde geldi. Çarşamba günü takip edilen FOMC Toplantı Tutanakları’nda ise varlık alım programında azaltıma gidileceği yönünde mesajlar verildi. Euro Bölgesi’nde Salı günü açıklanan ekonomik büyüme rakamları beklentilere paralel açıklanırken, Çarşamba günü takip edilen tüketici fiyat endeksi de piyasa beklentisinde açıklandı.

Bu haftaya yönelik ekonomik takvim incelendiğinde ise, ABD tarafında Pazartesi günü imalat ve hizmet PMI rakamları, Salı günü yeni konut satışları, Çarşamba günü dayanıklı tüketim malları, Perşembe günü ekonomik büyüme ve Cuma günü kişisel tüketim harcaması verileri takip edilecek. Avrupa tarafında ise, Pazartesi günü Almanya ve Euro Bölgesi’ne ait PMI rakamları, Salı günü Almanya’ya ait büyüme, Çarşamba günü IFO Beklenti Endeksi ve Perşembe günü ECB Toplantı Tutanakları yakından izlenecektir.

Raporun tamamı için tıklayın.

Kaynak: İnfo Yatırım Eurobond Piyasaları Haftalık Bülteni