Eurobond Piyasaları Haftalık Bülteni / İnfo Yatırım – (18.10.2021)

Piyasa Gelişmeleri

Küresel hisse senedi endeksleri önceki haftalarda görülen sert satışların büyük bir kısmını geri alarak, yükselişle tamamladı. Özellikle ABD tarafında açıklanan güçlü veriler, Fed’in faiz artırımı olasılığını artırmaya devam ediyor. Bununla birlikte, İngiltere’de 2 yıllık ve 10 yıllık tahvil faizlerinin son yılların en yüksek seviyelerine ulaşması ise, beklenenden daha erken sıkılaşma gerçekleşeceğine işaret ediyor.

Geçtiğimiz hafta takip edilen verilerde, ABD’de Çarşamba günü açıklanan tüketici enflasyon rakamları beklentilere paralel açıklanırken, Perşembe günü açıklanan üretici fiyat endeksinin beklentileri karşılayamadığı görüldü. Bununla birlikte haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise beklentilerin altında gelerek istihdam piyasasındaki olumlu havayı destekledi. Cuma günü takip edilen perakende satışlar verisi beklentilerin üzerinde açıklanırken, Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi ise beklentilerin altında açıklandı.

Bu haftaya yönelik ekonomik takvim incelendiğinde ise, ABD’de Pazartesi günü sanayi üretim verisi ve bütçe dengesi, Salı günü konut başlangıçları, Çarşamba günü Bej Kitap, Perşembe günü devam eden konut satışları ve Cuma günü imalat PMI verileri takip edilecek. Euro bölgesinde ise, Çarşamba günü tüketici enflasyon rakamları, Perşembe günü AB Liderler Zirvesi ve sanayi üretimi ve Cuma günü imalat PMI verileri yakından izlenecek.

Raporun tamamı için tıklayın.

Kaynak: İnfo Yatırım Eurobond Piyasaları Haftalık Bülteni