Euro Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (20.08.2019)

Dün, Yurtiçinde açıklanan Perakende Satışlar Endeksleri Haziran verisine göre, Perakende satış hacmi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2,3 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 azaldı. Euro Bölgesi’nde açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 düşüş gösterirken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,0 düzeyinde artış kaydetti. Gün içerisinde, Yurtiçinde 5 yıllık dolar bazlı risk priminde yaşanan değer kayıpları TL fiyatlamalarına kısa süreli olumlu yansımaları görülse de, çaprazın fiyatlamalarda 6,2972 seviyeleri civarını test ettiğini gördük.

Diğer taraftan, TCMB yayımladığı Zorunlu Karşılıklara İlişkin Basın Duyurusunda, yeni uygulamada TCMB Türk Lirası zorunlu karşılık belirlemede kredi büyümesi kriterini ön plana çıkarırken, TL zorunlu karşılık/nema faiz oranında değişikliğe gittiğini açıkladı. Yeni uygulama ile ilk aşamada piyasaya yaklaşık 5,4 milyar TL ve 2,9 milyar ABD doları karşılığı altın ve döviz likiditesi verilmesi beklenildiği ifade edildi.

Teknik olarak bakıldığında, çaprazın psikolojik seviyesi olan 6,2886 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru geçişlerde 6,3000, 6,3200 ve 6,3500 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, çapraz fiyatlamalarında zayıf görünümün devam etmesi durumunda ise 6,2240, 6,2000 ve 6,1800 destek seviyeleri izlenebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN