Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi / Mayıs 2017

Özgecan Özdemir – 12.06.2017

Euro Bölgesi Mayıs ayı enflasyonu yüzde 1,4 seviyesinde gerçekleşti.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin açıkladığı rakamlara göre, Euro Bölgesi Nisan ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 1,9 seviyesindeyken Mayıs ayında yüzde 1,4 olarak açıklandı. Aylık bazda ise fiyatlar genel düzeyinde yüzde 0,1 azalış yaşandığını görüyoruz. Nisan ayı enflasyonunda yakalanan artışın Mayıs ayı ile beraber bir miktar ivme kaybettiği görülüyor. Bu durumun aynı zamanda çekirdek enflasyon tarafında aylık bazda yüzde 0,1 azalış ile desteklendiğini görüyoruz.

Euro Bölgesi enflasyonuna yapılan pozitif katkının bir önceki aylarda olduğu gibi en çok ulaştırma yakıtlarındaki artıştan kaynaklandığını görüyoruz.  Raporun içeriğine baktığımızda, aylık bazda enflasyonu aşağı çeken ana unsurun enerji kaleminde yaşanan azalış olduğu görülüyor. Ayrıca hizmetler tarafında meydana gelen aşağı yönlü ivmelenme de dikkat çekiyor. Ülkeler bazında değerlendirecek olursak, enflasyonu yıllık bazda aşağı çeken herhangi bir ülke bulunmuyor. Yıllık bazda en çok katkının ise Estonya ve Litvanya tarafından geldiği görülüyor.  Aylık olarak bakacak olursak, en çok Malta tüketici fiyatları, rakamı yukarı çekerken, Hollanda’nın da tüketici fiyatlarını en çok aşağı çeken ülke olduğu görülüyor.

SONUÇ

Euro Bölgesi enflasyonunda Nisan ayına kıyasla Mayıs ayında meydana gelen ivme kaybı daha çok enerji fiyatlarından kaynaklandığı görülüyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ECB toplantısında aşağı yönlü revize edilen enflasyon görünümü Mayıs ayı enflasyon rakamı ile örtüşüyor.  Yüzde 2’lik hedef enflasyondan hafif uzaklaşmış olan Mayıs ayı enflasyon verisinin Euro varlıkları üzerinde etkisi pek hissedilmezken, ECB politikaları üzerinde engel teşkil etmiyor.

Özgecan Özdemir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin