Para & Borsa

Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (2017 Eylül)

Özgecan Özdemir – 17.10.2017

Euro Bölgesi’nde enflasyon yüzde 1,5 oranında sabit kalmaya devam ediyor.

Eylül ayı Euro Bölgesi enflasyon oranı bir önceki aya göre değişim göstermeyerek yüzde 1,5 seviyesinde açıklandı. Aylık bazda ise bu rakamın sınırlı artış ile yüzde 0,4 artış seviyesinde açıklandığı görülmekte. Avrupa Birliği rakamına bakacak olursak, Ağustos ayı verisinin üzerinde yüzde 1,8 artış ile Eylül ayında sınırlı da olsa yukarı yönlü ivmelenme yakalandığını görüyoruz. Özellikle yıllık veride meydana gelen artışa en çok katkıyı ulaştırma sektörünün yapması dikkat çeken başlıklar arasında yer alıyor. Çekirdek enflasyon rakamına baktığımızda ise yüzde 1,1 ile herhangi bir değişikliğe uğramadığı görülüyor. Aylık verinin detaylarına bakacak olursak, hizmetlerde yüzde 1,5 artış ile daralma meydana gelirken, enerji sektöründe yüzde 3,9 ve enerji dışı sanayi mallarında yüzde 0,5 artış yaşandığı görülüyor. Enerji dışı sanayi malları sonrasında en çok artışın ise enerji sektöründe yaşandığını görüyoruz. Özellikle hizmetler sektöründe meydana gelen azalış raporun tek olumsuz tarafı olarak karşımıza çıkmakta. Ülke sıralamasına bakacak olursak, yıllık en yüksek enflasyon oranı yüzde 4,6 artış ile Litvanya’da meydana gelirken, en düşük oranın yüzde 0,1 ile Kıbrıs’ta yaşandığı görülmekte.

SONUÇ

Euro Bölgesi Eylül ayı enflasyon rakamının hizmetler sektöründe meydana gelen daralma ile ivme kaybettiği görülüyor. Ancak önümüzdeki aylarda bu seviyelerin üzerinde artış yakalanması ECB politikaları açısından elverişli bir ortam oluşturabilir. ECB Başkanı Draghi’nin yapmış olduğu ılımlı açıklamaların ise var olan ekonomik görünümle nispeten örtüştüğü söylenebilir. Aralık ayında sona erecek olan tahvil alım programının ise ayrıntılarının bir sonraki toplantıya ertelendiğini görüyoruz. Böylece piyasalar açısından oldukça kritik önem taşıyan bu kararın merak unsuru olmaya devam ettiğini söyleyebiliriz.

Özgecan Özdemir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex

Etiketler: ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx