Euro Bölgesi Tüfe Verisi / Kasım 2017

Muammer Demir – 18.12.2017

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) yayımladığı rapora göre, Kasım ayında Euro Bölgesi tüketici fiyat endeksi (TÜFE) final verisi piyasa beklentisine paralel aylık bazda yüzde 0,1 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 oranında artış gösterdi. Ekim ayı TÜFE verisi aylık bazda yüzde 0,1 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 oranında artış göstermişti. Enerji, gıda, alkol ve tütün grubunun hariç tutulduğu Çekirdek TÜFE verisinde Kasım ayında aylık bazda yüzde 0,1 azalış görülürken yıllık bazda yüzde 0,9 artış kaydedildi. Ekim ayı Çekirdek TÜFE verisi aylık bazda yüzde 0,1 azalış ve yıllık bazda yüzde 0,9 oranında artış göstermişti. Raporun detaylarını incelediğimizde, üye ülkeler arasında TÜFE verisi Kasım ayında yüzde 4,5 ile Estonya en fazla artışın yaşandığı ülke olurken bu artışı sırasıyla yüzde 4,2 ile Litvanya ve yüzde 2,7 ile Letonya’nın takip ettiği görülüyor. Üye ülkeler arasında Kasım ayında en az artışın yaşandığı ülkeler ise yüzde 0,2 ile Kıbrıs, yüzde 0,5 ile İrlanda ve yüzde 0,9 ile Finlandiya olduğu görülmekte.

Sonuç

Raporun ayrıntılarında, 2017 yılı Kasım ayında yıllık bazda grup bazında değişim oranlarını incelediğimizde, enerji yüzde 4,7, gıda, alkol ve tütün yüzde 2,2, enerji dışı sanayi malları yüzde 0,4, hizmetler yüzde 1,2 ve tütün yüzde 1,5 oranında artışın yaşandığı görülüyor. TÜFE verisinin alt bileşenlerini incelediğimizde, Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 12,3 ile ısıtma yağı, yüzde 6,5 ile ulaşım yakıtları ve yüzde 4,0 süt, peynir ve yumurta gruplarında artışın yaşandığı gözükürken telekominikasyon grubunda ise yüzde 1,8 düşüşün yaşandığı gözüküyor. Açıklanan, Kasım ayı verisi, manşet enflasyonda sınırlı artışı işaret ederken, Çekirdek TÜFE’nin hala yüzde 1,0 seviyesinin altında kaldığı görülmekte. Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikası enflasyon hedeflemesini yüzde 2 olarak açıklanmıştı. Kasım ayı TÜFE verisinin ECB’nin hedeflemesinin gerisinde kaldığı görülürken üye ülke bazında bakıldığında geniş çapta tabana yayılmaya devam ettiği görülüyor. ECB’nin 14 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirdiği Para Politikası toplantısında, enflasyon tahminlerinde Eylül ayına göre 2017 yılı yüzde 1,5 seviyesinde sabit bırakılırken 2018 yılı yüzde 1,2’den yüzde 1,4 seviyesine revize edildiği açıklanmıştı. Ayrıca, ECB enflasyon verisi için 2019 yılı için yüzde 1,5 ve 2020 yılı için yüzde 1,7 olarak tahminlerinde değişikliğe gitmediğini açıkladı. ECB’nin Aralık ayı toplantısı sonrasında Başkan Draghi’nin yapmış olduğu açıklamalarda, enflasyon verisinin orta vadede yükselmesini beklediklerini ve komite üyelerinin enflasyon hedeflemesine ulaşılması açısından izlenen para politikalarına güveninin artmaya devam ettiğinden bahsetmişti. Açıklanan veri sonrasında Euro’da sınırlı fiyat hareketlerinin yaşandığı görülüyor.

Muammer Demir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin