Euro Bölgesi Sanayi Üretimi Verisi / 2017 Ekim

Muammer Demir – 13.12.2017

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanan rapora göre, 2017 Ekim ayında Euro Bölgesi Sanayi Üretimi verisi bir önceki aya göre piyasa beklentisinin aksine yüzde 0,2 oranında artış gösterdi. Sanayi üretimi verisinde Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 oranında artış kaydedildi. Eylül ayında aylık bazda yaşanan yüzde 0,6 düşüşün yüzde 0,5 düşüşe revize edildiği görülürken yıllık bazda yaşanan artışın yüzde 3,3’ten yüzde 3,4’e revize edildiği görülmekte. Raporun detaylarına bakacak olursak, ana sanayi gruplarına bakıldığında, bir önceki aya göre dayanıksız tüketim malı grubunda yüzde 0,5 ve enerjide yüzde 0,1 oranında artışın yaşandığı görülüyor. Ekim ayında en fazla düşüşün yaşandığı grup yüzde 1,9 ile dayanıklı tüketim malı grubu olurken bu düşüşü yüzde 0,3 ile sermaye malı grubunun takip ettiği görülmekte. Ara malı grubunun aylık bazda değişim göstermediği görülüyor. 2017 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ana sanayi gruplarında değişim oranlarına bakıldığında, dayanıksız tüketim malı yüzde 5,7, ara malı yüzde 5, dayanıklı tüketim malı yüzde 3,7 ve sermaye grubunda yüzde 3,3 oranında artışın yaşandığı görülüyor. Bir önceki yılın aynı ayına göre Ekim ayında düşüşün yaşandığı tek grubun yüzde 2,2 ile enerji olduğu gözüküyor.  Euro Bölgesi üye ülkeleri arasında sanayi üretimi rakamlarını derlenen veriler ile birlikte incelediğimizde, aylık bazda en fazla artış yüzde 10,6 ile İrlanda’da gerçekleşirken bu artışı sırasıyla, yüzde 2,3 ile Lüksemburg ve yüzde 1,8 ile Fransa’nın takip ettiği görülüyor. Aylık bazda en fazla azalışın yaşandığı üye ülkeler yüzde 6,1 ile Malta, yüzde 2,3 ile Portekiz ve yüzde 1,8 ile Hollanda olduğu görülmekte.  2017 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, sanayi üretimi rakamlarını derlenen verilerle birlikte incelediğimizde, yüzde 13,4 ile İrlanda en fazla artışın yaşandığı üye ülke olurken bu artışı sırasıyla yüzde 10,7 Slovenya ve yüzde 6,6 ile Lüksemburg’un izlediği görülmekte. Bir önceki yılın aynı ayına göre Ekim ayında sanayi üretimi verisinde azalış yaşanan üye ülkeler ise yüzde 1,4 ile Malta ve yüzde 0,4 ile Hollanda olduğu görülüyor.

Sonuç

Euro Bölgesi’nde açıklanan 2017 yılı Ekim ayı sanayi üretimi verisinin bir önceki ayda yaşanan ivme kaybını telafi ettiği görülse de verinin 2017 yılı 4.çeyreğine zayıf bir başlangıç yaptığı görülüyor. Verinin içeriğinde, özellikle aylık bazda dayanıklı tüketim malı grubunda yaşanan düşüş dikkat çekmekte. Büyüme verisi içerisinde önemli yer tutan sanayi üretimi verisinde yaşanan zayıf artışın ilerleyen dönemde büyüme verisi üzerine olumlu yansıyabileceğini fakat bu etkinin sınırlı olacağını öngörüyoruz. Açıklanan sanayi üretimi verisinin Euro fiyatlamalarına sınırlı pozitif yansıdığı izleniyor.

Muammer Demir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin